Politiet fortsætter med at slå ned: Fire mænd sigtet
Folketidende har i længere tid fulgt problemerne med butikstyveri området. Foto: Jørgen Outzen
Arkivfoto: Jørgen Outzen
Flere anholdelser de seneste måneder vidner om et øget fokus på butikstyveri. Fredag blev fire anholdt og sigtet i Nykøbing.
Så gik den ikke længere for fire mænd i Nykøbing.
Fredag aften var de nemlig på togt gennem Nykøbings gader, da ikke bare et, men to supermarkeder på Fejøgade og Gedsergade blev ofre for de fire kunder, der ikke betalte.
Med hjælp fra vidner fandt betjentene frem til de mistænkte, hvis aldre spændte fra 29 til 54 år, og som alle var fra lokalområdet.
Alle fire blev sigtet for butikstyveri og blev altså det seneste eksempel på lokale sager, hvor butikstyve er kommet i politiets søgelys.
Blandt andet en mand, der stjal for over 20.000 på en gang blev anholdt og sigtet af Udlændingekontrolafdelingen i Rødby (UKA) tilbage i juni.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie