Ifølge ham er ambitionen at nå op omkring 100.000 besøgende på et år, og det virker realistisk, når besøgstallet er så højt allerede inden forårets helligdage samt sommerferien.
- Vi er super glade for den interesse, som udstillingsparken har fået, og vi håber, at det vil gøre flere personer interesseret i Nordeuropas største byggeprojekt. Vi har da også en slet skjult interesse i at få flere unge ind i byggebranchen.
Annonce
Der sidder en sofistikeret måler på Pilen, som registrerer antallet af personer, der går op og ned - og herefter dividerer den med to. Foto: Anna C. Møhl.
Han oplever, at især lokale borgere har taget imod det gratis tilbud om at se byggeprojektet lidt fra oven. De vil formentlig også fylde mest i det generelle besøgstal, men det vil ikke begrænse sig til dem, mener Jens Villemoes.
- For Pilen har en unik struktur og en placering, der gør, at mange turister vil komme forbi. Enten besøgende hos Lalandia eller turister, der er på vej sydpå, og som lige kan køre af motorvejen og tage en pause der.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie