Computer stoppede udvalgsmøde

Det lyder som en ren molbo-historie, men det er ganske vist. SF'eren Torben Hansen, der er formand for Lolland Kommunes teknik- og miljøudvalg aflyste torsdag udvalgets planlagte møde med ultrakort varsel.
 
Udvalgsformande havde i nogle dage haft bøvl med sin computer og kunne, oplyste han, ikke få adgang til de bilag som fulgte med teknik- og miljøudvalgets dagsorden.
 
Det viste sig, at udvalgsformanden i forbindelse med det sidste byrådsmøde havde fået besked på, at skifte sit modem på sin hjemme-pc, da han ellers ville få modtageproblemer. Beskeden kom dog ikke, som sådanne beskeder fra it-folk plejer, elektronisk, men i et rigtigt brev. Det brev nåede udvalgsformanden imidlertid ikke at læse, før det forvildede sig ind mellem nogle andre kommunale papirer, og de findes nærmest i stakkevis. Torben Hansen opdagede først, at han var blevet it-amputeret, da det var for sent.
 
- Det er selvfølgelig noget rod, men jeg vil heller ikke være bekendt at lede et møde uden at have læst alle de relevante papirer igennem, siger Torben Hansen, som altid har sat en ære i at møde velforberedt til de kommunale møder.
 
- Jeg så ganske enkelt ikke anden udvej end at aflyse udvalgsmødet. Det er beklageligt, og jeg kan da godt ærgre mig over den misere.




Formanden for Lolland Kommunes teknik- og miljøudvalg opdagede først for sent, at han var blevet it-amputeret

Offentliggjort Sidst opdateret