Elise fra Fejø blokerer vejen sammen med Greta Thunberg: - De bliver nødt til at skære os fri

Elise Sydendal er draget til Norge for at demonstrere ved olie- og energimessen ONS. Foto: David Arnholm

Elise Sydendal, der stammer fra Fejø, er i disse dage i Norge, hvor verdens største oliekonference, ONS, finder sted. Her vil hun gøre, hvad hun kan for at råbe politikere og energibranchen op om klimakrisen. Det indebærer en dramatisk vejblokade sammen med Greta Thunberg.

Offentliggjort Sidst opdateret

LOLLAND: Mandag formiddag er i dén grad ikke som en hvilken som helst anden mandag for Elise Sydendal.

Den 24-årige kvinde, der er opvokset på Fejø, sidder i skrivende stund i en stor rundkørsel i den norske by Stavanger, hvor biler dytter aggressivt af hende, imens politiet febrilsk render rundt. Hun er nemlig i gang med at blokere vejen, da Folketidende mandag omkring klokken 10.30 fanger hende over telefonen.

Hun er klimaaktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse, og sammen med en større gruppe unge danskere er hun draget til det sydvestlige Norge for at demonstrere i forbindelse med ONS, som er den største oliekonference i verden.

- Det er en konference, der fejrer fossile brændsler. Der kommer helt op til 60.000 lobbyister, primært fra fossilindustrien, og direktører fra de største fossile brændstofselskaber kommer, fortæller hun til Folketidende fra blokaden, som blokerer rundkørslen, hvorfra man kører op til oliekonferencen.

Sammen med Greta Thunberg

Oliekonferencens åbningsceremoni var programsat til at starte klokken 11, og det er derfor, blokeringen af rundkørslen er sat i værk mandag formiddag.

- Folk står og råber rigtig højt i megafoner. Min arm hænger sammen med en anden persons arm i et jernrør, så de bliver nødt til at skære os fri for at få os væk. Der er en masse med skilte inde i rundkørslen, som støtter op om demonstrationen, siger hun.

Og selvom det både er ubehageligt og en smule skræmmende for Elise Sydendal, lægger hun ikke skjul på, at det er spændende. Hun er sågar endt ved siden af den verdenskendte klimaaktivist Greta Thunberg.

- Det her er noget af det vildeste, jeg har været med til. Jeg har aldrig prøvet at blokere en vej. Greta Tuhnberg sidder lige ved siden af mig og er ved at blive arresteret. Jeg har aldrig siddet ved siden af Greta Thunberg og blevet arrestereret sammen med hende, lyder det over telefonlinjen, imens der er en smule støj og råb i baggrunden.

Greenwashing

Ifølge Elise Sydendal går konferencen "ud på at tjene penge på klimakrisen".

- Det er ret vildt. Der er fyrværkeri, champagne, yachter og koncerter. Det norske kongepar kommer, den norske statsminister kommer. Der er en masse kendte og influencere, der promoverer det her, siger hun og forklarer, at hun ikke giver meget for, at vedvarende energi er et af temaerne på konferencen.

- 99 procent af det norske olieselskab Equinors energiproduktion er fossile brændsler. Kun én procent er vedvarende energi, siger hun.

Læs også: Klimaaktivisterne tøver ikke længere: Vigtige retningslinjer

Udover oliegiganternes folk kommer den norske sangerinde Dagny, som er et af de allerhotteste popnavne i Norge, og spiller koncert. Noget, som har fået Den Grønne Ungdomsbevægelse har forsøgt at bremse ved at række ud til sangerinden - uden held.

- Vi har skrevet til hende og spurgt, om hun nu er sikker på, hun vil være med til at legitimere det her, fortæller Elise Sydendal.

Sidste udvej

Elise Sydendal forklarer, at Den Grønne Ungdomsbevægelse ved konferencen også kommer til at udføre fredlige aktioner, hvor man vil forsøge at gå i dialog og "prøve at tale til hjerter og fornuft".

Men adspurgt, hvorfor hun vælger at bryde loven og være med til at udføre en ulovlig blokering af vejen, er hun ret klar i mælet.

- Jeg ville virkelig ønske, vi ikke var nødt til det. Vi har prøvet fredlige aktioner, vi har prøvet med læserbreve, vi har været i dialog med politikere. Siden 1970’erne har olieselskaber sagt, de vil blive grønnere, men der sker ikke noget, siger hun og uddyber, at der historisk set har været drastiske midler i brug for at ændre tingene.

- Kvinder fik jo heller ikke stemmeret ved bare at sidde derhjemme.

- Det her er sidste udvej. Vi ved ikke, hvad vi ellers skal gøre for at blive hørt, slutter hun fra rundkørslen i Stavanger.