Lynda fik "en skidegod idé" - nu åbner hun overraskende sted: - Jeg har været igennem et sikkerhedskursus

Frisør og indehaver af "Park by the Blowout" Lynda Asperup (midten) åbner en bi-salon ved Femern-byggeriet. Her er hun sammen med to andre frisører fra hendes salon. Privatfoto

Frisør Lynda Asperup udvider sin salon i Maribo med en lille bi-salon ved Femern-byggeriet.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det startede som en løs idé.

Lynda Asperup, der er indehaver af frisørsalonen "Park by the Blowout" i Maribo, havde hørt fra flere bekendte, at over tusind indbyggere i Lollands forholdsvis nye landsby, FLC-Village, godt kunne have brug for en kyndig hånd med saks og kam.

- Som så mange andre har jeg lidt kendskab til Femern-byggeriet. Jeg har fået at vide, at mange af dem klippede sig selv dernede. Jeg kender flere, der arbejder på byggeriet, som har sagt: "Det kunne være sejt, hvis du åbnede en salon dernede", siger Lynda Asperup.

Aftalt over kaffe

Hun tog kontakt til Jens Tornager, der har ansvaret for driften af FLC-Village, hvor tunnelbyggeri-arbejderne bor.

- Vi fik en kop kaffe og blev hurtigt enige om, at det var en skidegod idé, fortæller Lynda Asperup.

Derfor har hun mandag, 29. april, sin første tjans som frisør blandt de hårdtarbejdende byggeansatte.

Og selvom det er nogle lidt andre faciliteter, end hun er vant til hjemme i salonen i Maribo, tager hun det med oprejst pande.

Rummet i FLC-Village er gjort klar til kunder, der skal have klippet lokkerne. Privatfoto

- Jeg skal kun have klipninger dernede. Det kræver ikke helt den store plads, siger hun om lokalet på 12 kvadratmeter, hvor der ikke bliver meget mere end to stole og to spejle.

- Jeg skal bare have mit klippegrej med i en taske – så er jeg klar.

Spændende projekt

Frisøren er spændt på at komme i sving og nævner hurtigt, at hun ikke frygter en sprogbarriere, når de internationale ansatte skal studses.

- Det bliver meget spændende med de omgivelser, og det er spændende, at det er en engelsktalende arbejdsplads. Jeg er opvokset i Canada, så jeg skal prøve at arbejde med mit førstesprog, siger hun og fortsætter:

- Det er et svært sted at komme ind, og der er mange sikkerhedsforanstaltninger. Jeg har været igennem et sikkerhedskursus for overhovedet at kunne få adgang. Det er lidt spændende det hele, fortæller hun.

Ordningen fungerer således, at Lynda Asperup hver mandag tropper op klokken 16 i lokalet i FLC-Village.

Her kan alle medarbejdere bliver klippet for den nette sum af 150 kroner pr. snude.

- Man skal ikke bestille tid. Man kommer bare, og så står jeg klar med maskinen, siger Lynda Asperup.