Ridehuset i Reventlowparken kan mange ting, og evner også at kombinere dem. Her er der udstilling med nogle af arkitekt Flemming Skudes projekter på væggene, mens dj Katrine Ring gav koncert, der var inspireret af kunstudstillingen ude i parken. Arkivfoto: Jan KnudsenJan Knudsen
Museum Lolland-Falster ønskede en aftale for to år, men politikerne vil gerne drøfte fremtiden med museet.
PEDERSTRUP: Siden 2019 har Museum Lolland-Falster modtaget 40.000 kroner for at stille Ridehuset i Reventlowparken til rådighed for kunst- og kulturaktiviteter. Aftalen udløber ved årsskiftet, og derfor har der været behov for at få en ny aftale forhandlet på plads. På museet ønskede man en to-årig aftale, men medlemmerne af fritids-, kultur- og folkesundhedsudvalget var kun parate til at lave en aftale over ét år.
- I øjeblikket får museet 40.000 kroner for at sørge for, at der er låst op til Ridehuset, de skal låne lokalet ud og at stedet er vedligeholdt. Hvorfor skal Museum Lolland-Falster arbejde strategisk efter at få fulde huse hele tiden i Ridehuset, når de får 40.000 kroner lige meget hvor mange der kommer, siger udvalgsformand Martin Boesen (S).
Det er for få aktører som låner Ridehuset i forhold til, hvor fantastisk et sted det er.
Martin Boesen
I 2020 var der planlagt tre udstillinger i Ridehuset, som dog alle blev aflyst på grund af coronaen. Sidste år var der endnu engang tre på plakaten, mens der har været fire i år.
- Det er mange penge de modtager, for at åbne for omkring tre udstillinger om året, selv om jeg godt ved, at coronanen nok kan have spillet ind på antallet, siger formanden, der dog sagtens kan se en idé i den aftale som kommunen har med Museum Lolland-Falster.
Søgte om tilskud til lejen
Annonce
Tidligere søgte eksempelvis LF Udstillingen, som er en fast bruger af Ridehuset, tilskud fra kommunen for at kunne dække lejeomkostningerne af huset.
- Aftalen på de 40.000 kroner er altså med til at sikre, at alle der har lyst til at låne stedet, faktisk kan få det gratis. De skal kun betale for rengøringen, siger Martin Boesen.
Ved kun at forlænge aftalen med et enkelt år har udvalget givet mulighed for, at der kan indledes en dialog med museet, hvor håbet er at finde ud af, om den nuværende model er den rette.
Rock- og pigtrådsmusikken har gennem tiderne været en stor del af Ridehusets moderne historie. Arkivfoto: Claus HansenClaus Hansen
For Martin Boesen handler det ikke om, hvem det er som driver stedet, men mere om at skabe liv i bygningen. Han mener, at potentialet er større end det, der lige nu bliver udnyttet.
- Det er for få aktører som låner Ridehuset i forhold til, hvor fantastisk et sted det er, siger formanden.
Led Zeppelin i Ridehuset
De senere år har pigtrådsmusikken eksempelvis været tilbage i de historiske omgivelser, og netop 1960'ernes rockmusik havde et helle i bygningen ved Reventlowparken. Stedet huskes af musikkendere for, at det var her, at The New Yardbirds spillede søndag 8. september 1968. Bandet kom fra Gladsaxe, hvor det spillede aftenen før - og rejste snart videre ud i verden som Led Zeppelin.
Med godkendelsen og dialogen håber Martin Boesen, at man finder den rette vej videre frem.
- På denne måde godkender vi ikke en lang aftale, som vi tror at de måske finder fantastisk, men som de i virkeligheden ikke ønsker, fordi det ikke er deres kerneopgave.
Seneste artikler
Poolsommerhusejere sendt til tælling: Nu vil formand se fremad
Niels ovenpå bronzemedaljerne: - Det bliver svært
NFH vinder første bronze-medaljer: - Bundsolid defensiv præstation
NFH overløber Ikast og snupper DM-bronze
Filmede venner og bekendte: Nu sælges huset, hvor optagelserne blev lavet
Mest læste artikler
Kæde åbner største butik i Danmark i Guldborgsundcentret
Hændelse på stor byggeplads: Person kørt på hospitalet
Bo-Hus indgår stort lokalt partnerskab
Indsætter togbusser grundet akut sporarbejde
Kunde angreb ansatte i supermarked