Kultur

Billedkunstner Erik Mortensen modtog torsdag aften et hæderslegat fra Guldborgsund Billedkunstråd overrakt af Ole K. Larsen (V), der er formand for landdistrikter, kultur og fritidsudvalget. Foto: Guldborgsund Billedkunstråd

Han har sat lys på Gedser – nu hædres Erik Mortensen for et liv i kunsten

Kunstneren bag Gedser-lampen og en central skikkelse i LF’s kunstliv gennem fire årtier modtager hæderslegatet på 25.000 kroner.

Offentliggjort

Billedkunstner Erik Mortensen har modtaget Guldborgsund Billedkunstråds hæderslegat på 25.000 kroner for et omfattende virke, der gennem fire årtier har sat et stort aftryk på kunst- og kulturlivet på Sydhavsøerne. 

Udvalgte projekter:

Nordre Kirke, Nykøbing F. (1991–1993): Udvalgt af billedhugger Ove Bang Jørgensen til kirkeudsmykning. Designede bl.a. alter, prædikestol, døbefont og lysekroner.

Gedser Lampen: Udviklet efter forespørgsel fra Gedser Bylaug i forbindelse med områdefornyelse. Opsat på Gedser Torv og langs vejen til kirken. Modtog Guldborgsund Kommunes pris for god arkitektur i 2013 (kategori: udendørs miljøer, design og anlæg).

Louis Poulsen (2000): Udstillingen ”Kunst og Lamper” og en omtale i firmaets blad.

Mortensen hædres både for sine karakteristiske, stilistisk skarpe værker og for sin evne til at løfte kunsten ud i lokalsamfundet – fra udsmykningen af Nordre Kirke til den prisbelønnede Gedser Lampe. 

Sådan lød det torsdag aften i en tale fra Ole K. Larsen (V), formand for landdistrikter, kultur og fritidsudvalget. Her overrakte han prisen til kunstneren, der godt nok er født og opvokset i Frederikshavn, men som siden 1980 har haft sin base på Sydhavsøerne og sat sit præg på egnen gennem udstillinger, samarbejder og kunstneriske initiativer. 

Han har blandt andet bidraget til lokale udstillinger (LF-udstillingerne), til Fuglsangs Kunstmuseum og til en lang række kulturelle aktiviteter på Sydhavsøerne.

Han blev udvalgt til at designe Gedser-lampen, som stadig kan findes på Gedser Torv og på strækningen fra torvet til kirken. Efter flere års arbejde stod den færdig i 2011, og i 2013 modtog han Guldborgsund Kommunes arkitekturpris. 

Dengang udtalte han selv om sit design: "En lampe er faktisk slukket det meste af tiden, den skal derfor også have en visuel funktion som skulptur."

Torsdag aften lød det fra Ole K. Larsen:

- Erik, lyset over Gedser ville ikke være det samme uden dig. Du har, kan man roligt sige, sat dit klare præg på landskabet her på Sydhavsøerne, med dit innovative og utrættelige kunstarbejde.

Om Erik Mortensen:

Uddannet laborant og senere laboratorietekniker med speciale i mikrobiologisk forskning.

Flyttede som ung til København, hvor tegningen udviklede sig til maleri, grafik og senere design.

Første store kunstneriske skub kom, da han som tilfældig forbipasserende købte et oliemalingssæt i Stellings Farvehandel på Nikolaj Plads.

Debut: 1971 på Kunstnernes Efterårsudstilling på Den Frie.

Anbefalet af forfatter og kunstanmelder Ulf Gudmundsen.

Indtrådte i kunstnergruppen Surrealisterne, som senere blev til CIRRUS (1978).

Fortsat medlem af CIRRUS, selvom gruppens udstillingsaktivitet er aftaget siden 1990’erne.

Kunstnerisk kendetegn: En fascination af det irrationelle og det ubevidste – en søgen efter det arketypiske og essentielle.


Udvalgsformanden fremhævede også Erik Mortensens vedholdende nysgerrighed, hans internationale udsyn og hans særlige blik for de steder og historier, der former Guldborgsund.

Erik Mortensen er medstifter af Kunstskolen Guldborgsund og en drivkraft bag flere større udstillingsprojekter. Dermed skaber han ikke blot værker men også kunstmiljøer.