Lolland

Øboerne truer med ankestyrelsen efter færgerne har sejlet med ulovlige priser. Arkivfoto: Anders Knudsen

Hård kritik af prisstigning: - Det er jo ulovligt

Øboerne på Fejø og Femø er vrede over det, de kalder ulovlige oliepriser og overvejer at klage til Ankestyrelsen, da de føler sig svigtet af Lolland Kommune.

Offentliggjort Sidst opdateret

Oliepriserne på færgeture vækker store følelser hos øboerne, som nu truer med at klage til Ankestyrelsen.

- Det er jo slet ikke godt nok. Altså, jeg synes jo, at vi bliver nødt til at sende det til Ankestyrelsen, siger Christina Berkowitz, ejer af Fejø Ny Kro og kandidat for Venstre til byrådet.

Ken og Christina Berkowitz driver sammen Fejø Ny Kro på Fejø, derudover er Christina en del af Økontaktudvalget og stiller op til kommunalvalget for Venstre. Privatfoto

- Det er jo i henhold til kommunalstyrelsesloven, så er det jo ulovligt

Utroværdigt

Christina Berkowitz' harme over fejlen, står hun ikke alene med.

- Jeg er ked af det, og jeg er forarget. Fordi, det gør jo, at ens tillid til, at tingene foregår på den rigtige måde er fuldstændig udhulet. Det er jo fuldstændig utroværdigt, det der foregår, siger Inge-Lise Bisted, forhenværende formand for Femø Beboerforening.

Der er ingen tvivl blandt de to øboer om, at administrationen har lavet en kæmpe fejl. Men de frygter begge, at der ikke er noget at gøre for at få pengene tilbage.

Benny Damgaard er langt fra tilfreds med forløbet, men han ser ingen vej til at få pengene tilbage. Foto: Nicklas Linnemann

Hit med den rabat

Er det realistisk, at priserne bliver sat ned i tilsvarende tid?

- Nej, det er nok ikke realistisk, men det synes jeg vil være på sin plads. Fordi de har beregnet olietillæg med ind i priserne fra første januar, siger Christina Berkowitz.

 Heller ikke fejøboen Benny Damgaard tror på, at borgerne får pengene igen.

- Nej, det kan de ikke. Pengene er betalt, og pengene er gået i kommunekassen. Det ville være et forfærdeligt virvar at sende pengene retur, siger spidskandidaten for Danmarksdemokraterne, Benny Damgaard.

Inge-Lise Bisted, tidligere formand for Femø Beboerforening, grinede sig gennem interviewet på grund af den tragi-komiske situation. Arkivfoto: Ingrid Riis

Fjern ansvaret fra Lolland

På Femø ser Inge-Lise Bisted sagen som det sidste søm i kisten - Lolland Kommune kan og skal ikke drive færgedrift.

- Det er frygteligt, at man bruger lang tid på tale om takststrukturer, og så laver man sådan en bommert, det er meget sørgeligt, at det står så ringe til i Lolland Kommune, siger den tidligere beboerformand.

- Det går simpelthen ikke, at de skal stå med så stor en opgave det er at drive en færgefart, understreger hun.