Lolland

Folkeklubben er tilbage og tog søndag hul på festivalsæsonen på den lollandske festival Whitsun. Fra venstre: Rasmus Jusjong, Kjartan Arngrim og Rasmus Dall. Foto: Michael Patrick Larsen

Kendt band gjorde comeback på Lolland: Her er deres særlige forbindelse til øen

Efter halvandet års pause vendte Folkeklubben tilbage på scenen på Lolland. Efter koncerten afslørede trommeslager Rasmus Jusjong, at han har lollandsk blod i årerne. 

Offentliggjort

- Vi havde jo spillet uafbrudt i 16 år.

Folketidende møder Folkeklubben på en bænk i Christianssæde Slotspark. Orkestret har kort forinden spillet på Whitsun Festival i et sandt comeback. Udover en mindre forpremiere få dage forinden var det første gang, trioen var tilbage på scenen i halvandet år, efter spillemændene trak stikket i slutningen af 2024.

Lållandsk blod

Og så var det måske ikke helt tilfældigt, at bandet gjorde comeback i skoven omgivet af den lollandske muld

 - Min farmor er fra Lolland, fortæller Rasmus Jusjong, der er trommeslager i Folkeklubben.

Han er født og opvokset i København, bor i dag på Tåsinge.

Han var på ferie på sydhavsøen sidste sommer - og har altså lidt "lållandsk" blod i årene.

- Det var nok min farmors far, der kom til Lolland som roeplukker. Min farmor havde i hvert fald pigenavnet "Grzesik", og det lyder ikke umiddelbart dansk. Så min farmor kommer hernede fra, siger trommeslageren.

Den lollandske røst fra fa'moren har, naturligt nok, smittet af på hans fars udtale af visse ord.

- Han siger telefooonbog - det er jo ikke udpræget københavnsk, griner Rasmus Jusjong.

Bandets guitarist byder også ind med en lille kobling til Lolland.

- Jeg er fra Langeland, så jeg har mere spillet drabelige Serie 1-opgør mod hold fra Lolland, siger Rasmus Dall.

Hør meget mere fra Folkeklubben i videoen i toppen af artiklen, hvor spillemændene både fortæller om, hvordan det var at være tilbage efter halvandets års pause og løfter sløret for, hvad man kan forvente i fremtiden.