Planen har længe været at gentænke bagerafdelingen i Super Brugsen Nakskov.
I stedet for de smilende servicemedarbejdere i bagerafdelingen, bliver borgerne nu mødt af brødskabe, som man kender fra andre supermarked-kæder. Her kan kunderne selv tage brød og kager uden at skulle stå i kø.
Historien kort
Super Brugsen i Nakskov introducerer selvbetjente brødskabe, så kunderne kan tage brød og kager uden at stå i kø.
Den nye løsning giver længere åbningstider og hurtigere service, hvilket imødekommer kundernes ønsker.
Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.
- Det betyder, at man ikke bliver mødt af disken, hvor man skal bede om at få brød, nu kan folk selv tage det, siger brugsuddeler Dann Jørgensen.
- Jeg kan forestille mig, at det kommer til at gå hurtigere. Man kan bare bestemme, om man går i en af kasserne, eller går i selvbetjeningskassen.
Herved undgår kunder at skulle kigge hinanden i nakken, når travle tidspunkter eller ferier melder sig.
Annonce
Åbningstiden ændres
Konceptet skal ikke kun gøre det hurtigere for kunderne at tilgå brødet, det bliver også muligt at købe brød og kager i længere tid.
- Flere af vores kunder har ofte spurgt, om vi kan udvide åbningstiden i hverdagen til længere end klokken 16.00, som vi havde i bagerdisken førhen, fortæller uddeleren.
- Åbningstiden kommer til at være næsten helt til luk nu. Det håber jeg folk kommer til at tage godt imod
Fjernelsen af brøddisken kommer ikke til at have nogen effekt på udvalget, som forbliver det samme. Det er ikke Dann Jørgensen, der står bag idéen, den var allerede udtænkt i efteråret 2024, men han er glad for nu at indføre konceptet.
- Vi er sådan set færdige, der skal lige laves de sidste smukseringer dernede, men vi kommer til at have fem spritnye brødskabe til selvbetjening i stedet for den betjente bagerdisk, siger Dann Jørgensen.
Seneste artikler
To lokale museer er de første i regionen med grønt miljømærke
Mindre SU, mere ulighed: Dora, Astrid og Aya har fået nok
Plejebørn tror ikke på voldtægt - men fortalte om jalousi og skænderier
Byudvikling for mange millioner - men hvor er kvinderne henne?
Katia fik ærespræmie overrakt af Dronning Mary
Mest læste artikler
Alvorlig trafikulykke: Lægehelikopter tilkaldt
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Café lukket efter syv dage: Det er chokerende
Bygning med Harald Nyborg og thansen til salg for stort millionbeløb
Centerchef fyret