Lolland

Musik ved Hesten har gennem flere år været et fast sommerindslag i Nakskov og tiltrækker både lokale, turister og sommergæster. Arkivfoto: Privat

Turister tilvælger en god snak: Byen er blevet værd at besøge

Op mod 200 turister besøger hver dag det frivilligt bemandede turistbureau i Nakskov. Mange vil stadig gerne have et kort i hånden og en god snak med lokale, selv om de bruger nettet på forhånd.

Offentliggjort

Op mod 200 turister besøger dagligt det frivilligt bemandede turistbureau i Nakskov.

De glade ansigter, der tager imod byens turister består af medlemmer af Turismens Venner, som er en gruppe under Nakskov Handel og Erhverv.

Lise Simon er glad for at kunne hjælpe turisterne til at få en god oplevelse i Nakskov og omegn. Arkivfoto: Jan Knudsen

Det stigende antal turister, der møder op på turistkontoret er interesseret i at høre fra lokale, hvad der er værd at se i netop deres by, oplyser Nakskov Handel og Erhverv i en pressemeddelelse.

– Det er en spændende udvikling. Turisterne bruger naturligvis nettet, men når de først er her, vil rigtig mange gerne have en brochure eller et kort i hånden og tale med nogen, der kender området og kan fortælle om de mange muligheder, lyder det fra Lise Simon fra turistbureauet.

Cykelturister

En broget skare af danske, hollandske, tyske og i det hele taget europæiske turister fylder bybilledet gennem sommermånederne. Og især cykelturismen oplever lige nu et stort boom i området, fortæller Peter Dan Petersen, formand for Nakskov Handel og Erhverv.

– Vi oplever i stigende grad, at turisterne ikke bare ser Nakskov som en by, de kommer igennem, men som en attraktion og en destination, der er værd at besøge og bruge tid i. Vi ser samtidig meget frem til det nye museum på havnen og har store forventninger til, hvad det kan betyde for turismen og for hele byens udvikling, siger han.

Turismen hjælper

Peter Dan Petersen mener, at de frivillige giver turisterne en unik oplevelse og sender dem godt ud i lokalområdet. Arkivfoto: Jan Knudsen

Og de mange turister kigger ikke kun på brochurer, de er også glade for at lægge en mønt i de lokale butikker.

– Vi har brug for turisterne. De skaber omsætning i vores butikker og er dermed med til at kompensere for den stigende konkurrence fra nethandlen. Samtidig bidrager de til grundlaget for, at vi kan bevare og udvikle et rigt restaurations- og cafémiljø. Det kommer både turisterne og os, der bor her, til gode, siger Peter Dan Petersen.

Formanden for Nakskov Handel og Erhverv er derfor yderst taknemmelig overfor de frivillige, der står i turistbureauet og hjælper de mange besøgende.