Færgedrift

Høje brændstofpriser gør ondt på færgedriften. Foto: Anna C. Møhl

Ekstra penge til færgerne

Pengene fordeles efter forbruget. 

Offentliggjort Sidst opdateret

Der er ekstra penge på vej til Lollands færgedrift.

CO2-afgifterne svarer til at give ø-boerne en lussing og bagefter aer dem på kinden.

Susie Jessen, DD, folketingsmedlem

Et flertal i folketinget har aftalt, at der bliver afsat i alt 25 millioner kroner for 2026 til kommuner med ø-færger. For Lolland Kommunes vedkommende er der tale om knap 1,4 millioner kroner. Beløbet er udregnet efter forbruget af brændstof.

By-, land- og transportminister Karina Lorentzen Dehnhardt (SF) siger i en pressemeddelelse:

- Færgerne er livsnerven for vores øer, og de høje brændstofpriser giver store udfordringer. Regeringen er derfor sammen med Enhedslisten og Alternativt klar til at kompensere med 25 millioner kroner i år, så de store uventede regninger ikke rammer for hårdt.

Fjern CO2-afgift

Jørgen Hansen, der er meget aktiv i Femø Færgegruppe, er glad for det uventede brændstoftilskud.

- Men pengene rækker ikke så langt, når vi står over for næste års besparelser på færgedriften på 8,5 millioner kroner. Det kommer til at betyde færre afgange og længere sejltid, siger han.

Folketingsmedlem valgt for Danmarksdemokraterne Susie Jessen er heller ikke synderligt imponeret. Hun hilser puljen til ø-kommunerne velkommen, men så stopper de positive ord også. Susie Jessen varsler, at hun igen vil række ud til den nye by-, land- og transportminister for at få fjernet CO2-afgiften på passagerfærgerne, der er fuldt indfaset i 2030.

- Jeg synes det er super fint med en pulje, når dieselpriserne er så høje. Men CO2-afgifterne svarer til at give ø-boerne en lussing og bagefter aer dem på kinden, siger hun. 

Lad staten tage over

Redningskransen, der er kastet ud til ø-kommunerne, tages godt imod byrådsmedlem valgt for de konservative i Lolland Kommune, Henrik Jacobsen.

Han så allerhelst, at færgedriften blev samlet under en statslig paraply, så de i forvejen økonomisk hårdt plagede ø-kommuner kunne slippe for at den store opgave.

- Det fungerer i Sverige, så hvorfor skulle det ikke også fungere her, siger han. 

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.