Det er kovendingernes valg

Valget er præget af usædvanligt mange kovendinger, fastslår forsker, der er meget overrasket over regeringens seneste. Politikerne kan ikke se et problem.

Valget er præget af usædvanligt mange kovendinger, fastslår forsker, der er meget overrasket over regeringens seneste. Politikerne kan ikke se et problem.
Det var en kovending af de større, da regeringen torsdag aften pludseligt besluttede, at kommunerne ikke skal genåbne budgetterne for næste år, selvom de samlet set har hævet skatterne mere end aftalt. Det vurderer valgforsker Roger Buch fra Danmarks Journalisthøjskole i Århus. - Den er jeg meget overrasket over. Regeringen har stået meget hårdt på, at aftalerne med kommunerne skulle overholdes. Og hvis jeg var blevet spurgt for bare en måned siden, om de ville ændre holdning, så havde jeg sagt meget klart nej, siger Roger Buch. Men regeringens forsøg på at afmontere et politisk problem sidst i valgkampen er bare den seneste i en lang række politiske justeringer og kovendinger fra mange partier.
- Jeg synes umiddelbart, at der denne gang har været mange flere kovendinger, end vi har været vant til - også ret store, siger Roger Buch. /ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret