Dansk Folkeparti foreslår nu at sende medlemmerne af Folketingets erhvervsudvalg i praktik på virksomhederne for at belære dem om konsekvenserne af deres egne love.
Forslaget kommer, efter at det seneste folketingsvalg gav plads til endnu flere akademikere og endnu færre arbejdere og selvstændige erhvervsdrivende i Folketinget.
- I stedet for alle de her eksotiske udlandsrejser så burde medlemmerne af erhvervsudvalget hellere hvert år tage 14 dage i virksomhedspraktik.
- Udvalget burde bruge tiden på noget, vi kan bruge i Danmark fremfor at rejse til Indien og Kina for at se, hvordan de arbejder for tre kroner i timen, siger Dansk Folkepartis medlem af erhvervsudvalget, Kim Christiansen.
Ifølge Kim Christiansen kan de 14 dage erhvervspraktik nemt indpasses i de i alt fire mødefri måneder, Folketinget har hvert år.
- Så kan medlemmerne af erhvervsudvalget selv mærke resultatet af reglerne, de trækker ned over hovedet på erhvervslivet. Virksomhederne har ofte slet ikke tid til at lave andet end at udfylde blanketter og læse regelsæt, siger han.
Før folketingsvalget var der 20 selvstændige i Folketinget. Nu er der 8. Én af dem er Kim Christiansen, der importerer indpakninger til kosmetiske produkter fra Polen.
Førhen lavede Kim Christiansen selv indpakningerne, men på grund af netop administrativt bøvl samt de høje omkostninger herhjemme - og ikke mindst lønningerne - køber han dem nu på den anden side af Østersøen.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie