USA's præsident, Barack Obama, bekræfter, at der på FN's klimatopmøde i København er opnået enighed om en erklæring.
Præsidenten siger, at erklæringen ikke er juridisk bindende for USA, men at amerikanerne vil fastholde deres reduktionsmål.
Obama, som har besluttet at rejse hjem fra København inden den formelle FN-afstemning, konstaterer, at der er "lang vej endnu" i kampen mod klimaforandringer.
Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, siger, at hele det internationale samfund bakker op om aftalen, men at den ikke indeholder nogen konkrete reduktionsmål.
Alle lande inklusive Kina skal dog aflevere deres løfter på skrift i januar, siger den franske præsident.
25 nøglelande forhandlede hele dagen på topmødet for at skabe et længe ventet gennembrud, men det lykkedes altså ikke for stats- og regeringscheferne at blive enige om en egentlig politisk aftale.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie