FAKTA: Essentielt at kende omfanget

Offentliggjort Sidst opdateret

* Der er ikke et kendt tal for, hvor mange børn og unge der har dobbeltdiagnoser. Det skyldes blandt andet, at ikke alle er blevet diagnosticeret for psykiske lidelser, som de reelt har.

* Det er dog essentielt at kortlægge, hvor mange børn og unge det drejer sig om. Dermed kan der nemlig skabes et overblik over, hvor stor en kapacitet der kræves for at imødekomme udfordringen.

* Er der ikke en tilstrækkelig kapacitet, kan det for eksempel medføre, at ikke alle kan få behandling, eller at forløbene bliver for korte.

Kilde: Ritzau og Psykiatrifondens formand, Torsten Bjørn Jacobsen.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.