Hver fjerde vælger har stemt

Efter tre timers afstemning var interessen for at stemme fortsat stor hos vælgerne. Knap 24 procent af vælgerne havde været i valglokalerne klokken 12.

Ved middagstid var interessen for at stemme på valgstederne landet over fortsat større end ved folketingsvalget i 2005. Klokken 12 havde næsten hver fjerde vælger været ved stemmeurnerne og sat deres kryds ved en af de 808 politikere, der kæmper om en stol i Folketinget.
 
Stemmeprocenten var klokken 12 på 23,8 procent mod 22,7 procent ved valget i 2005. Det viser en rundspørge, som Ritzau foretager dagen igennem til en lang række valgsteder landet rundt.
 
Rundspørgen omfattede klokken 12 valgsteder med i alt 237.000 vælgere. Den endelige stemmeprocent blev ved folketingsvalget i 2005 på 84,5 procent - tæt på den gennemsnitlige stemmeprocent på omkring 85 procent ved de seneste ti folketingsvalg i Danmark.
 
Et af de steder, hvor fremgangen i vælgerfremmødet var stort, er valgstedet på Blågårds Skole. Her var stemmeprocenten klokken 12 22,2 procent mod 19,3 procent i 2005.




Efter tre timers afstemning var interessen for at stemme fortsat stor hos vælgerne. Knap 24 procent af vælgerne havde været i valglokalerne klokken 12.

Offentliggjort Sidst opdateret