Naser Khader vil ikke kommentere den nyslåede K-kandidat Paula Larrains melding om, at det var hende, der sagde nej til Ny Alliance - ikke omvendt.
Ny Alliances leder, Naser Khader, vil ikke kommentere mundhuggeriet med den nye konservative folketingskandidat, Paula Larrain.
En central kilde i Ny Alliance har ellers sagt til B.T., at Paula Larrain blev afvist som NA-kandidat, fordi hun blev set som "politisk uberegnelig". Den tidligere studievært på TV-Avisen og senere danser i tv-programmet "Vild med Dans" fastholder, at det var hende, der sagde nej til Naser Khader. Det ønsker Naser Khader ikke at kommentere.
- Jeg kommenterer ikke, hvem jeg har talt med om kandidatur. Jeg vil hverken bekræfte eller afvise, hvad der er foregået mellem mig og de eventuelle kandidater, siger Naser Khader til Ritzau.
Paula Larrain kalder Ny Alliances udmeldinger for "urimeligt og groft". Naser Khader nøjes med at ønske hende held og lykke i valgkampen.
- Hun er en sød pige. Jeg ønsker hende alt muligt held og lykke, siger Naser Khader.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie