Økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen (K) går med til en undersøgelse af, om hendes ministerium lang tid før krakket i Roskilde Bank vidste, hvor galt det stod til.
Det siger hun efter et møde i Folketingets Finansudvalg fredag.
- Hvis man ønsker, at departementet skal være en del af undersøgelsen, så har jeg ingen problemer med det. For jeg har absolut intet at skjule, siger hun.
Hun henviser samtidig til, at Rigsrevisionen allerede har været inde i sagen uden at rejse kritik imod ministeriet.
- Det står fuldstændig klart, at økonomi- og erhvervsministeren og departementet ikke har kendt til, at Roskilde Bank havde problemer før sommeren 2008, siger hun.
Interessen samler sig om, at Finanstilsynet allerede i 2007, da Roskilde Bank fik ny direktør, ville have sikkerhed for, at kursen i banken blev ændret. Derfor blev den nye direktør, tidligere BG Bank-direktør Søren Kaare-Andersen, kaldt til en samtale i Finanstilsynet.
- Ministeriet er blevet informeret om, at Finanstilsynet havde en samtale med direktøren, men hverken Finanstilsynet eller Økonomi- og Erhvervsministeriet har vidst noget om, hvor galt det stod til med Roskilde Bank, før vi var fremme i 2008, siger Lene Espersen.
Præcis hvordan en undersøgelse skal skrues sammen er uvist. Ministeren foretrækker en såkaldt forundersøgelse, der skal afklare, om der skal sættes en egentlig tilbundsgående undersøgelse i gang.
Socialdemokraterne vil gå direkte til en egentlig undersøgelse. Dansk Folkeparti var forhindret i at deltage i mødet.
Der er allerede bebudet en undersøgelse af Finanstilsynets rolle.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie