LM Wind Power kontakter styrelse i giftsag

Producenten af vindmøllevinger, LM Wind Power, vil henvende sig til myndighederne med et tilbud om at bidrage til en eventuel undersøgelse af langtidsvirkningerne af giftstoffet styren.

Det oplyser kommunikationschef hos LM Wind Power, Helle Larsen Andersen, efter kritik fra en gruppe tidligere ansatte.

- Mandag vil virksomheden tage kontakt til Arbejdsskadestyrelsen for at finde ud af, hvordan den i givet fald kan bidrage til en sådan, siger hun.

Hun understreger, at LM Wind Power ikke selv tager initiativ til en undersøgelse, og at virksomheden ikke har nogen holdning til, om det er nødvendigt med en undersøgelse.

- Samtidig opfordrer LM Wind Power tidligere medarbejdere, der måtte være blevet bekymrede, til at henvende sig til deres læge eller arbejdstilsynet, siger hun.

De tidligere ansatte fortæller til Berlingske, at de har været udsat for giftstoffet på arbejdspladsen.

Styren er et organisk opløsningsmiddel, som indgår i produktionsprocessen, og følgevirkningen er ifølge de tidligere ansatte betændte bylder på størrelse med golfbolde, kronisk diarré, besvær med vejrtrækning og hukommelsestab. Dertil kommer frygten for kræft.

Berlingske skriver, at Arbejdstilsynet siden 1995 har givet virksomheden 35 påbud på grund af styrendampe. Alene sidste år udstedte Arbejdstilsynet syv påbud til LM Wind Power.

Avisen har talt med 20 tidligere medarbejdere, der alle beskriver alvorlige styrenproblemer på LM Wind Power. De vil ud over en undersøgelse også have en undskyldning fra virksomheden.

Hos LM Wind Power mener man, at der langt fra er tale om et generelt problem.

/ritzau/

LM Wind Power kontakter Arbejdsskadestyrelsen med tilbud om at bidrage til eventuel undersøgelse af giftstof.

Offentliggjort Sidst opdateret