Ny Alliance støtter Venstres forslag om en såkaldt afbureaukratiseringsreform, som skal give kommunerne og de ansatte i den offentlige sektor friere tøjler.
- Der er mange gode takter i Venstres udspil om at mindske regeltyranniet. Vi er enige i, at kontrol og regler har taget overhånd og dybest set bunder i en mistillid til de mange dygtige medarbejdere, der hver dag leverer et godt stykke arbejde. Overskrifterne om bedre ledelse, mindre detailstyring og mere tid til omsorg vil vi i Ny Alliance gerne være med til at gøre til virkelighed, siger Anders Samuelsen, Ny Alliance.
Ny Alliance mener, at regeltyranniet har taget overhånd, og at det ikke er lykkedes VK-regeringen for alvor at få gang i afbureaukratisering på trods af, at det har været en af regeringens mærkesager, siden tiltrædelsen i 2001. Derfor ser Ny Alliance positivt på Venstres udspil. /ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie