Opstillingskreds contra bopæl

Det er kendt mange steder her i valgkampen, at folketingskandidater, med bopæl i samme valgkreds, som de er opstillet i, gang på gang fremhæver, at vælgerne bør stemme på disse, idet vælgeren herved sikres at blive hørt på Christiansborg.

Det er da vist noget af en myte. For eksempel statsminister Anders Fogh Rasmussen, som er bosiddende nord for København, er opstillet i Grevekredsen syd for København; Dansk Folkepartis formand og leder MF Pia Kjærsgaard er bosiddende i Gentofte, men opstillet i Kalundborgkredsen.

Begge udfører de hver for sig deres embede på fornuftigste vis til glæde og gavn for alle i befolkningen, uanset hvor de bor og hvor de er valgt.
Det samme er tilfældet i min situation. Jeg er bosiddende uden for min opstillingskreds, men jeg lever mig da ind i det samfund (Lollandkredsen) hvor jeg er opstillet, og synes, at det er en dejlig udfordring at kunne gøre nytte på Lolland fra min plads i Folketingssalen.

Derfor opfordrer jeg vælgerne til, ikke at tænke lokalt, ved valget den 13. november 2007. Giv din personlige stemme på undertegnede, som er nummer et på Dansk Folkeparti liste i Lollandkredsen; så kan jeg garantere, at der også bliver arbejdet "lokalt".

Hans Jørgen Heitmann Jensen
Folketingskandidat for Dansk Folkeparti i Sjællands Storkreds
Spidskandidat i Lollandkredsen




Offentliggjort Sidst opdateret