Det er kendt mange steder her i valgkampen, at folketingskandidater, med bopæl i samme valgkreds, som de er opstillet i, gang på gang fremhæver, at vælgerne bør stemme på disse, idet vælgeren herved sikres at blive hørt på Christiansborg.
Det er da vist noget af en myte. For eksempel statsminister Anders Fogh Rasmussen, som er bosiddende nord for København, er opstillet i Grevekredsen syd for København; Dansk Folkepartis formand og leder MF Pia Kjærsgaard er bosiddende i Gentofte, men opstillet i Kalundborgkredsen.
Begge udfører de hver for sig deres embede på fornuftigste vis til glæde og gavn for alle i befolkningen, uanset hvor de bor og hvor de er valgt.
Det samme er tilfældet i min situation. Jeg er bosiddende uden for min opstillingskreds, men jeg lever mig da ind i det samfund (Lollandkredsen) hvor jeg er opstillet, og synes, at det er en dejlig udfordring at kunne gøre nytte på Lolland fra min plads i Folketingssalen.
Derfor opfordrer jeg vælgerne til, ikke at tænke lokalt, ved valget den 13. november 2007. Giv din personlige stemme på undertegnede, som er nummer et på Dansk Folkeparti liste i Lollandkredsen; så kan jeg garantere, at der også bliver arbejdet "lokalt".
Hans Jørgen Heitmann Jensen
Folketingskandidat for Dansk Folkeparti i Sjællands Storkreds
Spidskandidat i Lollandkredsen
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie