S-profil imod burkaforbud: Strider mod individets rettigheder
Mette Gjerskov (S), der blandt andet er tidligere fødevareminister, mener, at burkaer hører til i Middelalderen. Men hun vil ikke forbyde bestemte klædedragter. Foto: /ritzau/Finn Frandsen
/ritzau/Finn Frandsen
Vi kan simpelthen ikke lovgive mod tøj, siger Mette Gjerskov, dagen før DF fremsætter forslag mod burkaer.
Kan politikerne lovgive om, hvilket tøj folk må gå i?
Det spørgsmål kommer igen til at fylde i den danske politiske debat, når Dansk Folkeparti onsdag fremsætter sit bebudede beslutningsforslag om at forbyde heldækkende beklædning og maskering i det offentlige rum.
Ifølge Mette Gjerskov, socialdemokratisk folketingsmedlem og tidligere fødevareminister, er svaret nej. Politikerne kan ikke lovgive om påklædning,
- Jeg mener helt grundlæggende, at der er en grænse for, hvad vi kan lovgive om. Det vil der være forskellige eksempler på. Men et af eksemplerne er, at vi kan simpelthen ikke lovgive om tøj, siger hun.
- Det er simpelthen at gå for langt at bestemme, hvilket tøj mennesker skal have på. Derfor vil jeg til hver en tid stemme imod et forbud mod at bære religiøse påklædninger.
Selvom DF's beslutningsforslag er formuleret som et generelt forbud mod heldækkende beklædning og maskering, lægger forslagsstillerne ikke skjul på, at det blandt andet er de muslimske kvindedragter burka og niqab, de har i tankerne.
Mette Gjerskov understreger, at burkaer efter hendes mening hører hjemme i middelalderen.
- Det er kvindeundertrykkende, og jeg bryder mig ikke om det. Men jeg bryder mig mindre om, at vi som politikere lovgiver om, hvad folk har på af tøj, for hvad bliver så det næste.
Hun nævner, at folk i spøg taler om at forbyde de farvestrålende plastictræsko Crocs og hvide sokker i sandalerne.
- Der er jo mange ting, man kan begynde at være irriteret over. Men det er jo ikke den måde, vi debatterer på i et land med højt til loftet, siger Gjerskov.
Derfor vil hun stemme imod Dansk Folkepartis forslag.
- Der er individuelle rettigheder, vi hver især har. Og en af dem er, hvilket tøj man har på, siger Mette Gjerskov.
- Så vil jeg gerne tage diskussionen med de her få kvinder, der går i niqab eller burka og spørge dem, hvad de har gang i. Men det ændrer ikke ved, at de har ret til at gøre det. Ligesom de har deres ytringsfrihed.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie