Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) har taget initiativ til, at en såkaldt undersøgelseskommission skal kulegrave forløbet i statsminister Helle Thorning-Schmidt og hendes mand, Stephen Kinnocks, skattesag.
Her er, hvad loven siger om en sådan kommission.
* Enhver er efter anmodning fra undersøgelseskommissionen forpligtet til at afgive forklaring for kommissionen under vidneansvar.
* Alle er desuden forpligtet til at aflevere materiale til undersøgelseskommissionen, hvis de bliver bedt om det.
* Undersøgelseskommissionen har ikke ret til at dømme personer, men skal i stedet redegøre for et konkret begivenhedsforløb. Den kan komme med forslag til lovændringer og i øvrigt foretage en retlig vurdering af, om nogen skal drages til ansvar.
* Det er op til Justitsministeren at nedsætte en undersøgelseskommission. Kommissionen skal nedsættes, hvis Folketinget beslutter det. Det er også justitsministeren, der udpeger medlemmerne af kommissionen.
* Undersøgelseskommissionens medlemmer skal være uvildige og uafhængige i sagen.
Kilde: Lov om undersøgelseskommissioner
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie