Tidligere radikal minister skifter til Alternativet
Manu Sareen har valgt "at følge sit hjerte" og skifter derfor parti fra De Radikale til Alternativet.
Den tidligere social- og integrationsminister Manu Sareen skifter parti fra De Radikale til Alternativet, skriver netavisen Altinget. Efter Folketingsvalget sidste år, hvor Manu Sareen ikke blev valgt ind, sagde han ellers, at det var slut med politik.
Men nu har han genfundet lysten hos Alternativet, der kom i Folketinget sidste år.
- Jeg har været i tvivl i lang tid, og jeg er blevet ved med at skele over til Alternativet. Til sidst kunne jeg mærke, at jeg var nødt til at følge mit hjerte, siger han til Altinget.
Allerede i februar fortalte Manu Sareen på Facebook, at han gerne ville tilbage i den politiske verden. Dengang var det dog stadig hos De Radikale, der havde indstillet ham til folketingskandidat i Nørrebro-kredsen.
Men godt halvanden måned senere er valget altså faldet på Alternativet.
- Jeg vil virkeligt gerne politik, og jeg vil virkeligt gerne skabe nogle forandringer, og der kan jeg mærke, at hvis jeg skal tilbage til mine kerneværdier og til min måde at arbejde på, så skal det være hos Alternativet, siger Manu Sareen.
Fremgang hos De Radikale var begyndt at vise, at Manu Sareen formentlig stod til at få et mandat hos partiet. Og sådan blev interessen oplivet, fortæller han.
- Jeg har lyttet til mit hjerte. Da jeres prognose (Altingets, red.) viste, at jeg stod til at komme tilbage til Folketinget, så kunne jeg mærke, at jeg gerne ville i Folketinget, men at jeg hellere ville ind for Alternativet, forklarer Manu Sareen.
Alternativets politiske leder, Uffe Elbæk, glæder sig over tilgangen.
- Det er dejligt, at det giver mening for Manu at melde sig ind i Alternativet. Jeg kender ham jo rigtig godt, og vi har siddet i regering sammen, så vi tager i den grad imod ham, ligesom vi tager imod andre nye medlemmer, siger Elbæk til Altinget.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie