Unge socialdemokrater jubler over finansskat

Socialdemokraternes Dansk Socialdemokratisk Ungdom er utroligt glade for, at regeringspartiet søndag på årets partikongres har besluttet at åbne døren for at indføre en skat på finansielle transaktioner - den såkaldte Tobin-skat - på europæisk plan.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det siger formanden for DSU, Camilla Schwalbe til Ritzau.

- Nu er det jo socialdemokratisk politik, at man ønsker en finansskat, og det skal man selvfølgelig arbejde ihærdigt for.

- Både SF og de Radikales bagland er positive over for det, så jeg synes, det er helt oplagt, at man får den her dagsorden op med det samme, siger hun til Ritzau.

I det eksisterende regeringsgrundlag er finansskatten nævnt, men der er det en forudsætning, at den skal indføres på globalt plan.

Modstandere af skatten har påpeget, at det vil skævvride konkurrencen og rykke transaktionerne til lande, der ikke har indført skatten, hvis den indføres på lokalt plan, f.eks. i EU.

Det har derfor ikke været aktuelt fra dansk side, når skatten har været nævnt i EU-sammenhænge. Men nu har partiet altså lagt op til, at den finansielle sektor skal strammes yderligere.

- Det handler om, at vi skal have en strammere regulering af den finansielle sektor, så vi kan ramme dem, der har som levebrød at spekulere i andre menneskers nederlag, siger Camilla Schwalbe.

DSU-formanden betragter det dog ikke som realistisk, at der bliver foretaget ændringer i det nuværende regeringsgrundlag, men hun understreger, at der skal lægges pres på regeringen for at få indført skatten i næste regeringsperiode.

- Det er klart, det er ikke noget, de gør af sig selv. Men der skal de menige partisoldater jo sørge for hele tiden at minde hvert parti og regeringen som helhed om, at det her er altså noget, vi mener, og det er noget, vi progressivt skal handle på, siger Camilla Schwalbe.

Hun henviser til, at både den tyske forbundskansler, Angela Merkel, og Frankrigs præsident François Hollande begge støtter finansskatten.

/ritzau/