Villy giver Enhedslisten skyld for blå skat
Foto: Keld Navntoft /Scanpix
Keld Navntoft /Scanpix
Det var i sidste ende Enhedslistens mange krav, der sendte regeringen i armene på de borgerlige, da der skulle landes en aftale om fremtidens skattesystem.
Sådan lyder i hvert fald forklaringen fra SF's formand, udenrigsminister Villy Søvndal, efter at han på et over tre timer langt krisemøde har forklaret partiets landsledelse om den omstridte skatteaftale, som regeringen har indgået med Venstre og Konservative.
- Vi ville meget gerne have lavet en aftale med Enhedslisten, men der skal som bekendt to til en tango. Det er ærgerligt, at Enhedslisten ikke har udvist større fleksibilitet i det her forhandlingsforløb, siger Villy Søvndal.
- Vi kan konstatere, at Venstre har solgt sig billigt, siger han.
SF-formanden vil ikke svare på, om han hellere ville have haft en aftale med Enhedslisten, og om det kunne være blevet en bedre aftale:
- Jeg ville gerne have haft en aftale med Enhedslisten. Det var blevet en anden aftale.
- Det var en forspildt chance, men til gengæld har vi fået en aftale, der solidt præmierer lønmodtagere, siger Søvndal igen og igen til journalisternes spørgsmål.
Netop spørgsmålet, om det havde været muligt at få en aftale med Enhedslisten, der lå tættere på SF's egen politik, er centralt for medlemmerne af landsledelsen.
Men nogle af de mest kritiske medlemmer giver efter mødet udtryk for, at de efter en grundig orientering fra ledelsen på Christiansborg har forståelse for, at Enhedslisten stillede for store krav.
- Alle på nær en har godkendt den her aftale, og det, tror jeg, er et udtryk for, at det kan man godt stå på mål for, siger Villy Søvndal.
Folketingsmedlem Özlem Cekic har bebudet, at hun vil stemme imod skattereformen. Villy Søvndal vil ikke forholde sig til, hvad han mener om det, før det har været diskuteret på et møde i folketingsgruppen.
Enhedslistens politiske ordfører Johanne Schmidt-Nielsen har tidligere søndag afvist, at partiet stillede urimelige krav i skatteforhandlingerne.
- Sagen er, at regeringen valgte at lave en politisk aftale med højrefløjen, da de bød sig til. Derved valgte de den røde skatteaftale fra, og det kan de altså ikke spinne sig ud af, siger hun.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie