24-årig japaner er overraskende i US Open-semifinale
Kei Nishikori slog onsdag tredjeseedede Stanislas Wawrinka i turneringen i New York.
Stanislas Wawrinka er overraskende ude af grand slam-turneringen US Open, efter at den 10.-seedede japaner Kei Nishikori onsdag slog den schweiziske Australian Open-vinder i fem sæt.
Tredjeseedede Wawrinka kom ellers fint fra start i kvartfinalen og vandt på en halv times tid første sæt 6-3. Resten af kampen var en tæt affære, og Nishikori tog andet og tredje sæt med henholdsvis 7-5 og 7-6.
Fjerde sæt måtte også ud i tiebreak, men denne gang var det schweizeren, der trak det længste strå. Det afgørende sæt vandt Nishikori 6-4 efter i alt mere end fire timers spil.
Ifølge nyhedsbureauet AFP er Nishikori den første japaner i en US Open-semifinale i knap et århundrede.
24-årige Nishikori møder i semifinalen vinderen af kvartfinalen mellem den serbiske verdensetter Novak Djokovic og skotske Andy Murray. De har begge US Open-titler på cv'et.
Nishikoris hidtil bedste præstation ved turneringen var i 2008, hvor han nåede fjerde runde. Japaneren er placeret som nummer 11 på verdensranglisten.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie