Aalborg skøjter over Rungsted på 20 minutter i topkamp
Aalborg-spillerne kunne juble fem gange i tirsdagens udekamp mod Rungsted Seier Capital. Foto: Thomas Sjørup/Ritzau Scanpix
Thomas Sjørup/Ritzau Scanpix
Tre mål i første periode var nok til at grundlægge Aalborg Pirates' sejr i Rungsted og overtage førstepladsen.
De to seneste vindere af DM-guldet i Metal Ligaen og samtidig de to tophold i ligaen i denne sæson.
Det var ingrediensen i tirsdagens ishockeybrag mellem Rungsted Seier Capital og Aalborg Pirates, som sidstnævnte trak sig sejrrigt ud af med 5-1 efter en stærk første periode.
Det sender aalborgenserne forbi Rungsted i tabellen, hvor Aalborg nu topper med ti point efter fire runder af grundspillet.
På tre scoringer i de første 20 minutter lagde gæsterne fundamentet til 5-1-sejren i topkampen, som kun kortvarigt fik fornyet spænding i tredje periode.
Med ti minutter tilbage af kampen reducerede hjemmeholdet til 1-3 i powerplay, men troen på et comeback varede mindre end tre minutter.
Så havde Kirill Kabanov gjort det til 4-1 og punkteret hjemmeholdet, der måtte indkassere yderligere en scoring i slutfasen.
Aalborgs sejr blev tirsdagens eneste triumf for et udehold.
Hjemme i Vestjylland dukkede Esbjerg Energy de sjællandske gæster fra Herlev Eagles med 5-2, mens Herning Blue Fox holdt Frederikshavn White Hawks helt nede med en 4-0-sejr.
Med de samme cifre fik også Sønderjyske fuld gevinst, da Odense Bulldogs lagde vejen forbi.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie