AC Horsens mister målfarlig anfører
Kjartan Finnbogason (til højre) vil videre i karrieren, og AC Horsens er også parat til at lade sig skille fra islændingen, siger spillerens agent til Tipsbladet. Foto: Scanpix/Henning Bagger
Scanpix/Henning Bagger
Kjartan Finnbogason stopper til sommer i AC Horsens efter fire sæsoner med masser af mål.
Den islandske angriber Kjartan Finnbogason stopper i AC Horsens efter denne sæson.
Det oplyser Finnbogasons agent, Olafur Gardarsson, til Tipsbladet.
- Kjartan har været rigtig glad for at være i AC Horsens, men nu er det tid til en ny udfordring. Begge parter er enige om, at det er det, der skal ske, siger agenten.
Den 31-årige islænding har spillet for Horsens i fire sæsoner og er en af holdets markante profiler.
Finnbogason er holdets anfører og topscorer. Da Horsens for to år siden rykkede op i Superligaen blev han med 17 mål ligatopscorer i 1. division. I sidste sæson blev det til ti mål.
I denne sæson er det foreløbig blevet til seks scoringer for den islandske angriber.
Selv om Finnbogason nu skal videre i karrieren, så er det ikke sikkert, at han forlader Danmark.
- Der har længe været interesse fra danske klubber, og han har også modtaget konkrete tilbud, som han har sagt nej til, siger agenten Olafur Gardarsson.
- Det kan sagtens være, at vi finder en ny dansk klub til Kjartan, men der er også andre muligheder - blandt andet i England.
AC Horsens møder fredag aften på hjemmebane AaB i mesterskabsspillet. Der er kampstart klokken 19.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie