Arsenal skriver kontrakt med fyret fabriksarbejder
Arsenal-manager Arsène Wenger har været langt nede i rækkerne for at hente en ny spiller til klubben. Foto: AP/Tim Ireland
AP/Tim Ireland
Arsène Wenger håber at have fundet en ny Ashley Cole i Englands syvendebedste fodboldrække.
De store fodboldklubber er altid på udkig efter kommende stjernespillere, og i den jagt har Arsenal lavet en handel, som har fået opmærksomhed i England.
20-årige Cohen Bramall skrev tirsdag kontrakt med den engelske storklub, og aftalen var en perfekt afslutning på nogle hektiske dage for den unge venstreback.
Den deltidsprofessionelle spiller fra Hednesford Town i Englands syvendebedste række havde netop mistet sit job på en fabrik.
- Jeg spillede en kamp mod Birmingham mandag, så blev jeg fyret fra Bentley Motors tirsdag, inden Arsenal kom ind i billedet onsdag, fortæller Bramall til Arsenals hjemmeside.
Efter to dages prøvetræning i Arsenal var Arsène Wenger overbevist, og få dage senere var kontrakten på plads.
Ifølge Arsenal-manageren ser han kvaliteter hos den unge spiller, der minder om den gang, Ashley Cole brød igennem i Arsenal.
- Han er en ung, lovende venstreback, som mangler erfaring på topniveau, men har fantastiske ingredienser, siger Wenger om Cohen Bramall.
- Han har enorm fart, en god venstrefod og en vilje til at gøre det godt. Han er et stort talent.
I første omgang skal den fyrede fabriksarbejder slå sine folder på London-klubbens U23-mandskab.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie