Bundesligaklub fyrer træneren efter to måneders nedtur
Hannes Wolf er færdig i Stuttgart, der lørdag tabte til Schalke 04 i Bundesligaen. Foto: Scanpix/Thomas Kienzle/arkiv
Scanpix/Thomas Kienzle/arkiv
Hannes Wolf er færdig som træner i Stuttgart, der er på faretruende kurs mod bunden af Bundesligaen.
Den tyske fodboldklub Stuttgart har søndag sagt farvel til træner Hannes Wolf efter en lang række nederlag i Bundesligaen.
Ud over et pokalexit har Stuttgart i december og januar tabt seks af syv kampe i Bundesligaen. Efter lørdagens 0-2-nederlag på hjemmebane til Schalke 04 har klubledelsen reageret.
- Vi har haft en intensiv og følelsesladet snak med Hannes efter gårsdagens kamp, hvor vi har analyseret situationen.
- Vi er kommet frem til, at der er for stor risiko for, at vi ikke kan få vendt den nuværende situation. Vi har brug for nye impulser for at komme tilbage på sporet, siger sportslig leder Michael Reschke til Stuttgarts hjemmeside.
Stuttgart har 20 point efter 20 spillerunder i Bundesligaen. Holdet er placeret lige over nedrykningsstregen.
36-årige Hannes Wolf har været cheftræner i Stuttgart siden 2016. Tidligere var han ungdomstræner i Borussia Dortmund.
Også assistenttræner Miguel Moreira forlader Stuttgart med øjeblikkelig virkning.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie