Chelseas manager er under stort pres før Liga Cup-finale
Maurizio Sarri blev hentet til Chelsea sidste sommer efter en succesfuld tid i Napoli, hvor han var træner i tre år. Forinden var han i Empoli i lige så lang tid. Siden 1990 har Sarri i alt været træner for 18 italienske klubber. Foto: David Klein/Reuters
David Klein/Reuters
Maurizio Sarris sæde er efter en sløj periode så varmt, at han kan være fortid i Chelsea efter søndagens kamp.
Når Chelsea søndag spiller om Liga Cup-trofæet mod Manchester City i finalen på Wembley, står Maurizio Sarri fortsat i spidsen som manager for London-klubben.
Spørgsmålet er bare, hvor længe det varer ved.
Den 60-årige napolitaner befinder sig kun godt et halvt år efter sin tiltræden i en situation, hvor han på grund af svigtende resultater snart kan være fortid.
Det mener Discoverys fodboldekspert Mikkel Bischoff.
- Han er presset. Læser man vurderinger fra folk med insiderviden, så har han kun et par kampe til at redde sit job, siger han.
Blamager i Premier League som nederlagene på 0-4 og 0-6 til henholdsvis Bournemouth og Manchester City har fået Chelseas fans til at kræve italienerens afgang.
Dertil har holdet inden for en måned tabt lokalopgøret til Arsenal i ligaen, og i sidste uge blev man elimineret hjemme i FA Cuppen efter en blodfattig indsats mod Manchester United.
- Sarri virker som "dead man walking". Der er mange måder at tabe kampe på, og alle kan tabe stort til City, men det er ikke alle, der kan tabe med 0-4 til Bournemouth. Det var Sarris værste resultat.
- Tilskuerne har vendt sig meget imod ham. Jeg har ikke oplevet så mange mishagsytringer, siden Rafael Benitez var manager der (2012-13, red.), siger Mikkel Bischoff.
Reaktionerne fra lægterne er heller ikke gået Sarris næse forbi.
- Jeg forstår godt fansenes frustrationer, fordi de er vant til at vinde, og nu er vi i problemer, siger Sarri ifølge BBC.
Den tidligere så succesfulde Napoli-træner har også måttet forholde sig til sin jobsituation.
- Jeg er nødt til at arbejde ud fra, at jeg er Chelsea-manager længe endnu. Jeg kan ikke arbejde på andre måder.
- Vi er nødt til at gå ud og vinde tre-fire kampe i træk. Gode præstationer og resultater er den eneste vej ud, lyder det fra Sarri.
Finalen begynder klokken 17.30 dansk tid.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie