Chris Anker Sørensen vandt søndag sin største sejr til dato, da Team Saxo Banks danske bjergrytter kørte først over stregen på 8. etape af Giro d'Italia, en bjergetape på 189 kilometer fra Chianciano Terme til Terminillo.
Chris Anker Sørensen kom med i dagens tidlige udbrud sammen med 16 andre ryttere, og de formåede at holde et forspring på et par minutter frem til foden af den sidste afsluttende stigning på godt 16 kilometer op til Terminillo.
Her viste den 25-årige dansker sig som den mest aggressive, og det var ham, som satte tempo. Chris Anker Sørensen forsøgte først at splitte gruppen, der langsomt blev decimeret, men det var italieneren Simone Stortoni, der først slap væk med 10 kilometer igen.
Chris Anker Sørensen, der lige er kommet tilbage efter at have været ude i seks uger med et brækket kraveben, kom dog hurtigt op til Colnago-rytteren, og kørte efter et par kilometer også forbi ham. Feltet lå godt et minut længere nede ad bjerget, men formåede aldrig at hente danskeren.
Og efter en kraftanstrengelse af rang nærmest væltede Team Saxo Bank-rytteren ind over målstregen 30 sekunder foran Stortoni, mens Damiano Cunego kom ind på sjettepladsen som den første af de store kanoner.
Alexandre Vinokourov fra Astana forsvarede sin lyserøde førertrøje.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie