Clara Tauson spiller sig i semifinalen i Portugal
Clara Tauson har gang i nogle goder uger på gruset i Portugal. (Arkivfoto). Foto: Lynne Sladky/Ritzau Scanpix
Hele syv gange brød Clara Tauson sin portugisiske modstander, da hun spillede sig i semifinalen i Portugal.
Clara Tauson fortsætter det gode spil på tennisbanerne i Portugal.
I sidste uge var ledte hun an på det danske hold, som sikrede oprykning i Billie Jean King Cup, og i denne uge fortsætter hun storspillet i Oeiras i udkanten af Lissabon.
Fredag spillede danskeren, der ligger nummer 87 på verdensranglisten, sig i semifinalen efter en sejr i to sæt, 6-1, 6-3, over portugisiske Matilde Jorge ved WTA 125-turneringen Oeiras Ladies Open.
Jorge, der er nummer 556 i verden, havde inden mødet med Tauson leveret en overraskelse, da hun havde slået femteseedede Harriet Dart ud af turneringen.
Portugiseren formåede dog ikke, at levere endnu en overraskelse, da modstanderen var dansk.
Fra kampens start viste Tauson et højt niveau.
To gange brød danskeren Jorge og var samtidig sikker i egen serv, hvilket bragte Tauson foran 4-0 i første sæt.
Derfra var det en formsag at sikre sættet, da Tauson foran 5-1 udnyttede sin første sætbold.
I andet sæts begyndelse bød Jorge på mere modstand. Begge brød hinanden i indledningen, men igen viste danskeren, at hun var et niveau over Matilde Jorge.
Ved 2-2 formåede Tauson to gange at bryde Jorge, og det kom portugiseren sig aldrig over.
Foran 5-3 omsatte danskeren sin første matchbold i kampen til videre avancement.
I semifinalen kan Clara Tauson se frem til amerikansk modstand, når Bernarda Pera står på den anden side af nettet. Pera ligger nummer 82 på verdensranglisten og er førsteseedet i Portugal.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie