Corona smadrer igen den internationale badmintonkalender
Viktor Axelsen og Chen Long vandt henholdsvis guld og sølv ved OL, men badmintonstjernerne har begrænsede muligheder for at dyste i 2021. Foto: Dita Alangkara/Ritzau Scanpix
Dita Alangkara/Ritzau Scanpix
Korea Open, Macau Open og Korea Masters er aflyst på grund af coronasituationen i Asien.
Coronaudbrud koster for andet år i træk alvorlige huller i badmintonkalenderen.
Senest har den meget smitsomme Delta-variants hærgen i Asien kostet tre turneringer livet.
Korea Open, Macau Open og Korea Masters er således alle aflyst i 2021, oplyser Det Internationale Badmintonforbund (BWF) på sin hjemmeside.
Dermed er 17 af de 28 højest rangerende badmintonturneringer på BWF World Tours 2021-kalender nu enten udskudt eller helt aflyst.
Indtil videre er blot tre af de 28 turneringer på 2021-kalenderen blevet afviklet - nemlig All England, Swiss Open og Spain Masters.
Dertil kommer OL-turneringen i Tokyo, hvor Viktor Axelsen vandt guld i herresingle.
Axelsen og de andre topspillere kan dog fortsat krydse fingre for, at et par af de allerstørste turneringer på den internationale tour bliver afviklet.
Denmark Open i oktober og Indonesia Open i november er stadig på programmet, og det samme er BWF Tour Finals i Bali til december.
På 2020-kalenderen lykkedes det at gennemføre 8 af de 27 højest rangerende turneringer på badmintonkalenderen. Flere blev dog enten afviklet i begyndelsen af 2020 eller var udskudt til begyndelsen af 2021.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie