Danmark åbner sæsonen med østrigske stryg på isen
De danske ishockeyherrer udlignede til 1-1, men tabte 1-3 mod Østrig i turnering i Norge.
Det danske ishockeylandshold for herrer fik en tung indledning på sæsonens landskampe fredag aften.
I norske Lørenskog var Danmark i kamp mod Østrig, som vandt opgøret 3-1.
Det skete, dagen efter at østrigerne havde tabt med de samme cifre til Norge i turneringen, der har deltagelse af de tre nationer.
Landstræner Heinz Ehlers' trup består i turneringen primært af spillere fra den hjemlige liga, og danskerne kom bagud i første periode, men fik senere i perioden udlignet til 1-1, da Mathias From scorede.
Anden periode var uden mål, men østrigerne afgjorde kampen med to scoringer i tredje periode.
- Det var en god test for vores mange unge spillere. De kom hårdt ud, men vi overlevede første periode og kom ud med 1-1. I den resterende del af kampen skabte vi mindst lige så mange chancer som Østrig, siger Jens Nielsen, der er assisterende landstræner, i en pressemeddelelse efter kampen.
Det var det 36. opgør mellem de to nationer, og Danmark har nu 25 nederlag i den statistik.
- Desværre leverede vi en forsvarsfejl dybt inde i kampen, som kostede Østrigs andet mål, og selv om vi pressede på til sidst, lykkedes det os ikke at få udlignet. I stedet scorede de i et tomt mål til 3-1. Det var ærgerligt, men godt for vores mange unge gutter at mærke tempoet i international ishockey, siger Jens Nielsen.
Østrig rykkede ned fra det bedste VM-niveau i fjor, hvor Danmark sluttede som nummer 11 af de 16 deltagende nationer.
De danske spillere skal på isen igen lørdag eftermiddag, hvor det gælder mødet med de norske værter.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie