Dansk trio kommer godt fra land i Schauffele-show
Rasmus Højgaard er bedste dansker efter første runde i PGA Championship. Foto: Michael Reaves/Ritzau Scanpix
Rasmus Højgaard er nummer 18, og alle tre danskere er i top-50 efter første runde i PGA Championship.
Tre danskere var torsdag på banen i Valhalla Golf Club til første runde i golfmajoren PGA Championship.
Rasmus Højgaard leverede den bedste danske præstation, da han sluttede dagen med en score på tre slag under banens par en delt 18.-plads.
Thorbjørn Olesen gik runden i to slag under par og landede på en delt 32.-plads, mens Nicolai Højgaard sluttede et slag under par på en delt 47.-plads.
Førstepladsen er foreløbigt besat af amerikanske Xander Schauffele, som havde en ekstraordinær stærk runde med ni birdies og nul bogeys.
Dermed sluttede han på 62 slag, og det er både ny banerekord og ny rekord for en runde i PGA Championship.
Det er samtidigt blot fjerde gang, at en spiller går en runde i 62 slag i en majorturnering. 30-årige Xander Schauffele, der er nummer tre på verdensranglisten, står nu for to af de runder.
Schauffele, der aldrig har vundet en major, har tre slags forspring til sine nærmeste konkurrenter og skal gøre meget galt, hvis han ikke skal klare cuttet fredag.
Alle tre danskere er øjeblikkeligt inde i varmen, og det vil være en kæmpe forbedring af sidste års danske resultat, hvis alle tre klarer sig videre til weekend. Sidste år var det kun tilfældet for Nicolai Højgaard.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie