Esbjerg hæmmet af lang pause: Vi skal finde spillerytme
Efter mere end fem uger uden kamptræning på højt niveau skal Team Esbjerg spille DM-semifinale mod Viborg.
Præcis 38 dage er der gået, siden Team Esbjergs håndboldkvinder senest spillede en kamp på højt niveau.
Bortset fra en pokalkamp for to uger siden har Team Esbjerg ikke været i alvorlig kamptræning, og det kan hæmme holdet i torsdagens DM-semifinale ude mod Viborg HK.
- Jeg tror, det er fifty-fifty. Viborg har lidt skader og nogle trætte spillere, som de slås med.
- Vores udfordring bliver, at vi har ligget stille i lang tid og skal finde spillerytmen. Så jeg tror, det bliver utrolig spændende og meget jævnt, siger Team Esbjergs sportschef Thomas Hylle.
Han melder om en Esbjerg-trup uden skader, og det kan være en fordel mod viborgenserne, der har været plaget af flere skader på det seneste.
- Der er mange ting, der skal falde på plads for, at vi kan vinde over Viborg. Det er en stor helhed af, at holdet skal fungere godt over to kampe, hvis det skal lykkes for os, siger Thomas Hylle.
Semifinalerne afgøres over to kampe, og Team Esbjerg kan nyde godt af hjemmebane i returkampen på søndag.
- Jeg synes, hverken Viborg eller vi har vist den store forskel på ude- og hjemmebane. Men selvfølgelig skal det være en fordel, at vi kan afgøre det på hjemmebane.
- Jeg tror ikke, det ene hold vil løbe fra det andet hverken det ene eller andet sted. Det bliver to lige kampe, vurderer sportschefen.
Det første opgør mellem Team Esbjerg og Viborg begynder torsdag klokken 20.45 i Viborg Stadionhal.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie