FCK i undertal nedlægger Esbjerg og øger forspring
Mohamed Daramy blev matchvinder for FCK mod Esbjerg. Foto: Lars Møller/Ritzau Scanpix
Lars Møller/Ritzau Scanpix
Søndag bragte FC København sig tre point foran i toppen af Superligaen med en smal 1-0-sejr over Esbjerg.
FC København åbnede søndag mesterskabsspillet med at vinde 1-0 på hjemmebane over Esbjerg, og det øger FCK's forspring i toppen af Superligaen.
Københavnerne har nu tre point ned til FC Midtjylland på andenpladsen med ni runder tilbage.
Den bare 17-årige Mohamed Daramy blev matchvinder med fem minutter til pausen, da han noterede sig for sin første scoring i Superligaen.
Minuttet efter FCK's føringsmål fik Jonas Wind gult kort for film, og da angriberen ni minutter tidligere havde fået sin første advarsel, måtte FCK spille i undertal resten af kampen.
Selv om Esbjerg trykkede hårdt på i anden halvleg, lykkedes det FCK's ti mand at køre sejren i hus.
FCK lagde godt fra land og satte gæsterne under et hårdt tryk, og Nicolaj Thomsen var uhyre tæt på efter syv minutter, men overliggeren stod i vejen.
Esbjerg stod langt tilbage på banen og forsøgte at fange FCK i ubalance og lukrere på hurtige omstillinger.
Nicolaj Thomsen var farlig igen efter 29 minutter, men afslutningen manglede den sidste præcision og strøg over mål.
I anden halvleg udnyttede Esbjerg overtallet godt og spillede sig frem til flere store chancer.
Tættest på var Joni Kauko efter 58 minutter, men også for ham var overliggeren i vejen.
Dame N'Doye kunne have lukket kampen til 2-0 efter 89 minutter, men Jeppe Højbjerg i Esbjerg-målet reddede flot, og derfor endte det med en smal sejr til FCK.
I næste uge skal FCK en tur til Fyn for at møde OB, mens Esbjerg tager imod FC Midtjylland hjemme på Blue Water Arena.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie