FCK snubler igen i guldkampen og taber til Nordsjælland
FC København mistede et nyt skridt i jagten på mesterskabet mod Nordsjælland. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
For anden kamp i træk taber FCK i Superligaen, da Nordsjælland sænkede FCK med 2-1 i Farum søndag eftermiddag.
I et intenst opgør med masser af nerve og hårde nærkampe hentede FC Nordsjælland tre point mod FC København i Superligaens mesterskabsspil med en 2-1-sejr.
Dermed lider FCK’s guldjagt et nyt knæk, efter at københavnerne i sidste runde tabte til Brøndby. Nordsjælland kom foran med to i første halvleg mod et passivt FCK-forsvar, og det kunne de forsvarende mestre ikke vende trods en reducering efter pausen.
Med sejren haler FC Nordsjælland ind på FCK i medaljekampen og er nu kun to point efter københavnerne, der stadig er på tredjepladsen med 45 point.
Til gengæld kan FCK miste snoren til Brøndby og FC Midtjylland foran sig. Hvis holdene vinder rundens kampe, vil FCK have otte point op til Brøndby og seks op til midtjyderne.
FCK startede godt og kom frem til flere gode muligheder i begyndelsen, men det var værterne fra Farum, der fik nettet til at blafre efter 22 minutter.
Et hjørnespark blev slået til forreste stolpe, og her kom hjemmeholdets Ibrahim Osman først. Den ghanesiske kantspiller fik på akrobatisk vis dirigeret føringsmålet ind med hælen forbi Kamil Grabara i FCK-målet.
Problemerne fortsatte for FCK, og efter en lille halv time kom Nordsjælland på 2-0. FCK-defensiven stod passivt, og tæt på mål fik angriber Marcus Ingvartsen masser af tid til at sende en flad afslutning over i det lange hjørne.
Lige før pausefløjt havde FCK alle muligheder for at reducere, da Roony Bardghji skulle eksekvere et straffespark begået på FCKs Mohamed Elyounoussi. Forsøget gik dog på stolpen, og hjemmeholdet kunne gå til pause med tomålsføringen.
En FCK-reducering kom dog efter et enkelt minut af anden halvleg. Angriber Orri Óskarsson fangede FCN-keeper Andreas Hansen på afveje, og islændingen sparkede nemt 2-1-målet ind.
FCK havde overtaget i slutfasen og skulle længere frem i jagten på en udligning. Omvendt truede Nordsjælland konstant i kontrafasen med Andreas Schjelderup og Ibrahim Osman, der var klar til at stikke i dybden.
FCK pressede på i slutningen, men Nordsjælland holdt stand og snuppede de tre point.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie