Fodboldstrid: DBU ser frem til direkte dialog med spillerne
Fodboldstrid: DBU ser frem til direkte dialog med spillerne Foto: POLFOTO/Lars Poulsen
POLFOTO/Lars Poulsen
I Dansk Boldspil-Union glæder man sig over, at spillerne nu deltager i mødet med unionen.
Dansk Boldspil-Union ser frem til at kunne tale direkte med spillerne, når de to parter i fodboldstriden mødes torsdag.
Spillerforeningen meldte tidligere onsdag ud, at landsholdsanfører Daniel Agger og flere andre landsholdsspillere fra kvindelandsholdet og U21-landsholdet deltager på torsdagens med DBU.
Det glæder man sig over i unionen. I en pressemeddelelse konstaterer Dansk Boldspil-Union, at man flere gange har efterspurgt deltagelse fra landsholdsspillerne, så der kan være direkte dialog om de forhold og vilkår, som indgår i landsholdsaftalen.
- Vi ser frem til en direkte dialog med flere af spillerne, som vi har efterspurgt det i længere tid, siger Jakob Høyer, der er kommunikationschef i DBU.
- Det er rigtigt godt skridt i den rigtige retning og i arbejdet for at få en løsning, så landsholdene kan spille de vigtige venskabskampe om et par uger, fortsætter han.
DBU og Spillerforeningen har aftalt at mødes torsdag den 12. marts, og der er også afsat tid både fredag den 13. marts og mandag den 16. marts for at kunne få en aftale på plads.
Det bør nemlig ske inden landstræner Morten Olsen og U21-træner Jess Thorup tirsdag den 17. marts efter planen skal udtage landsholdene til de forestående venskabskampe mod USA og Frankrig.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie