Forskere undersøger p-piller og bølger i jagten på OL-medaljer
En computermodel skal afkode, hvordan bølger og vind påvirker de danske både, hvilket måske kan give Danmark en fordel på vandet til OL i 2024. (Arkivfoto). Foto: Carlos Barria/Reuters
Mere end 20 forskningsprojekter under Team Danmark har til formål at skabe ny viden, som dansk eliteidræt kan drage nytte af frem mod OL i Paris i 2024.
Ritzau RitzauThomas Amstrup/ritzau/
Offentliggjort
Forskere arbejder for at frembringe ny viden, som dansk idræt kan udnytte frem mod OL om halvandet år i Paris.
Forskningsprojekter om alt fra kvindelige atleters hormonelle cyklus til skabelsen af en computermodel, der kan afkode vind og bølger i sejlsport, er i gang rundt omkring i landet.
Det fortæller forskningschef hos Team Danmark Lars Holm, der leder satsningen.
- Vi har gang i 20-25 forskellige projekter, der i sidste ende kan gøre vores eliteatleter endnu bedre. Forskerne arbejder på at finde frem til nye måder eller metoder, som atleterne kan gøre tingene på.
- Forskningen kan også bidrage med viden, der kan aflive udbredte myter, siger Lars Holm.
Annonce
En udbredt myte inden for idrætten kunne være, at kost med et stort indhold af proteiner altid er vejen frem. Men er det nu også det rigtige for alle atleter? Det er noget af det, der undersøges i øjeblikket.
Forskningschefen har siden 2019 administreret en donation på 100 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden.
50 millioner kroner er sendt direkte ud til de forskellige forskningsprojekter, mens den anden halvdel skal bruges til at indkøbe nyt udstyr til etablering af forskningsfaciliteter hos Team Danmark.
Tanken er at skabe et miljø, hvor forskere kan mødes med Team Danmarks faglige medarbejdere.
En af forskerne er Mette Hansen, der er lektor ved Institut for Folkesundhed ved Aarhus Universitet. Hun undersøger kvinders hormonelle cyklus i relation til sport.
Hendes forskning kan indgå i planlægningen af træning og en bedre forståelse af den enkelte atlets udsving i motivation og præstation.
- Der har været en stor skævvridning i forskning relateret til idræt. Forskningen er hovedsageligt lavet på unge mænd.
- Der mangler viden om kvinder, der er mindre end mænd rent fysisk og har en anden kropsbygning og -sammensætning. Kvinder har også en anden hormonel profil, siger Mette Hansen.
Hun forklarer, at eksempelvis knæets stabilitet omkring ægløsning kan forandre sig, hvilket kan øge risikoen for skader.
På det mentale plan kan motivationen dale først og sidst i kvindernes cyklus, og så kan visse præventionspiller måske være med til at forstærke effekten af styrketræning.
Annonce
- Forskningen skaber en bevidsthed omkring de her sammenhænge, som mange ikke kendte til tidligere.
- Vi mangler stadig meget viden på dette felt, og det vil være givtigt, hvis der kunne komme en større åbenhed mellem kvindelige atleter og deres trænere til at tale om disse emner, siger Mette Hansen.
Hos Danmarks Tekniske Universitet arbejder ph.d.-studerende Stig Staghøj Knudsen på en computermodel, der skal hjælpe sejlere til at sikre en optimal sejlads i skiftende vejrforhold.
Computermodellen kan føre til nye strategier for, hvordan en sejlads skal gribes an.
- Vi laver beregninger på, hvordan bådene reagerer på påvirkninger fra bølger og vind. Vi ser også på, hvordan påvirkningerne deformerer materialerne på båden. Især sejlene er meget fleksible og giver efter for vinden.
- Vi kobler så det hele sammen i en model, så vi kan sejle båden virtuelt og teste forskellige opsætninger på båden, forklarer Stig Staghøj Knudsen.
Mens forskningen i første omgang skal komme dansk elitesport til gavn frem mod OL i Paris om halvandet år, så er meningen, at resten af befolkningen også skal drage nytte af projekterne, fortæller forskningschef hos Team Danmark Lars Holm.
- Noget af den viden, der kommer frem, kan formentlig deles allerede nu, og så vil der være andet, som mere handler om, hvordan man arbejder med den nye viden, siger Lars Holm.
/ritzau/
Forskning i elitesport finansieres af fond
* Novo Nordisk Fonden står bag donationen på 100 millioner kroner til fremme af forskningen i eliteidræt i Danmark.
* Donationen blev tildelt Team Danmark i 2018.
* Der er etableret i alt seks forskningsnetværk rundt omkring i landet. I alt 20 til 25 projekter er i gang.
* Den første halvdel af pengene er gået direkte til forskergrupperne.
* Den anden halvdel skal bruges til at etablere forskningsfaciliteter hos Team Danmark.
Seneste artikler
Tre NFH-spillere udtaget til landsholdet
- Som at tisse i bukserne: Har fundet 184 millioner kroner i næste års budget
De kom, så - og skred igen
Fortsætter eftersøgningen efter Maibritt
NFH stryger direkte til tops: Storsejr med kedelig bismag
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik
Hotel Falster bliver del af Dancenter-koncern
- Et godt tidspunkt