Står det til Carlo Ancelotti selv, så ligger hans manager-fremtid i den engelske Premier League.
Det forklarer italieneren, efter at han søndag blev fyret i Chelsea på grund af skuffende resultater.
- Jeg vil gerne blive i Premier League. Det er min førsteprioritet, siger han ifølge den britiske avis The Guardian.
Carlo Ancelotti kom til Chelsea fra AC Milan i sommeren 2009, og han gjorde Chelsea til engelsk mester og FA Cup-vinder i sin første sæson.
I denne sæson vandt Chelsea dog intet trofæ, og det kostede Ancelotti jobbet. Trods den hårde skæbne tager italieneren fyresedlen med ophøjet ro.
- Jeg har haft to fantastiske år i Chelsea. Jeg accepterer beslutningen, og jeg respekterer den. Jeg er stolt af det arbejde, jeg har udført, men nu må jeg tænke over min fremtid, siger han.
Ifølge The Guardian er den hollandske landstræner for Tyrkiet, Guus Hiddink, Chelseas førsteprioritet til at overtage Ancelottis job.
Det er dog usikkert, om det tyrkiske fodboldforbund ønsker at slippe Hiddink, og der spekuleres derfor i flere andre alternativer.
Den portugisiske træner-komet André Villas-Boas, der har succes i FC Porto, bliver nævnt som en mulighed. Men der bliver også spekuleret i, at Marco van Basten and Didier Deschamps kan være emner til den ledige managerpost.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie