Håndboldnørden Elver vokser med stigende ansvar

Kroatiens forsvar blev i EM-åbningskampen flere gang udsat for Helena Elvers store gennembrudsevner. Foto: Sebastien Bozon/Ritzau Scanpix

Helena Elver snakker håndbold helt ned i detaljen, og hun er godt på vej til at forløse sit store potentiale.

Offentliggjort Sidst opdateret

Fortællingen om håndboldspilleren Helena Elver har længe været præget af de tre frygtelige korsbåndsskader, som var ved at smadre karrieren, før den nærmest var kommet i gang. Men den 26-årige playmaker er godt i gang med at omskrive sin historie.

Fra blot at have været udtaget til sommerens OL som reserve kom hun pludselig ind i turneringen i Paris. Hun havde en mindre rolle, indtil hun i bronzekampen mod Sverige spillede en stor rolle i sejren.

Efter en stærk sæsonstart i Odense og store præstationer i testkampene frem mod EM har den fodrappe playmaker nu spillet sig ind som landsholdets nye angrebsdirigent.

Ikke bare en dirigent, som i dansk målestok er rigtig god, hvis man spørger landstræner Jesper Jensen, der selv er overrasket over, hvor hurtigt Elver har rykket sig.

- Vi er ikke overraskede over, at hun havde potentiale til at være god. Men jeg tror, vi er overraskede over, at hun har taget det så langt, siger han.

- Jeg synes, hun er gået fra at være en god spiller til at være en verdensklassespiller, med det hun leverer lige nu.

Efter to års skadespause som følge af to på hinanden følgende korsbåndsskader kom hun sent i 2022 tilbage på håndboldbanen. EM det år lå i november, så det nåede hun ikke i spil til.

Men derfra har kurven været støt stigende for Elver, og fra OL-bronzekampen og frem har hun for alvor grebet taktstollen på både klub- og landshold.

- Det er først nu, jeg har fået meget ansvar på holdet, men jeg nyder det virkelig. Jeg har altid følt, at jeg er en spiller, som vokser rigtig meget med tillid, siger hun.

- Jeg føler, at jeg kun bliver bedre og bedre, jo mere ansvar jeg får lov til at tage.

På banen er det synligt for alle, at det er Elver, som svinger taktstokken. Med hænderne dirigerer hun angrebsåbningerne til holdkammerater, sætter åbningerne i gang og retter til verbalt undervejs.

Men på træningsbanen og i tiden uden en håndbold i hånden kan hun også mærke, at hun har fået en større rolle.

- Jesper giver mig mere indflydelse på, hvilke ting vi gerne vil køre, og jeg kan også mærke, at jeg snakker mere håndbold med ham generelt, siger hun.

Og det passer Elver ualmindelig godt. For hun kan nærmest ikke få nok af at snakke håndbold helt ned i selv de mindste detaljer.

- Man kan nok godt kalde mig håndboldnørd. Jeg er ikke typen, der sidder og analyserer video i timevis, men jeg kan virkelig godt lide at snakke håndbold, siger hun.

Det er ikke kun landstrænerteamet, som får lov til at snakke meget håndbold med playmakeren.

Hun elsker at nørde detaljer, fordi selv de mindste justeringer kan være forskellen på en teknisk fejl og en frispilning til en potentielt afgørende scoring.

- Efter kampe er jeg næsten altid ovre ved alle andre spillere - specielt stregspillere og bagspillere, fortæller hun.

- Jeg vil gerne høre, om de havde foretrukket, hvis jeg havde lagt en aflevering lidt tættere på dem, eller om jeg skulle have holdt på den lidt længere for at gøre situationen bedre. Eller have været en smule mere til venstre i et overtal.

Detaljerne kan næsten ikke blive for små for den formstærke playmaker, som på rekord har katapulteret sig selv op i verdenstoppen.

Mangt en forsvarsspiller har både ved EM og i den danske liga i denne sæson været sendt i retning af hallens cafeteria, når Elver med en fodfinte er strøget igennem forsvaret.

Men hun er ingenlunde færdig med at udvikle sig. To år udenfor gør, at der stadig er plads til forbedring ifølge Elver.

- Jeg har arbejdet meget med mit skud for også at have det som et våben, så forsvarsspillerne ikke kan regne med, at jeg vil forsøge et gennembrud, som jo er min styrke ellers, fortæller hun.

/ritzau/