Hård tourstart har gavnet Kraghs jagt på etapesejr
Søren Kragh og Tiesj Benoot forsøgte at køre væk sammen i Alperne, men de blev begge hentet langt fra mål. Foto: Benoit Tessier/Reuters
Benoit Tessier/Reuters
Søren Kragh føler, at han står bedre lige nu, end han gjorde på samme tid i sidste års succes-tour.
Danmarks helt store Tour de France-triumfator sidste år med to etapesejre, Søren Kragh Andersen, har indtil videre uden held jagtet en sejr i årets Tour.
Flere gange har danskeren været i udbrud, men han har endnu ikke været tæt på at kopiere succesen fra 2020.
Sidste år kom sejrene først på 14. og 19. etape efter flere forsøg, og der er fortsat grund til at tro på DSM-rytteren fra fynske Strib, hvis man skal tro ham selv.
- Det var lidt det samme, jeg prøvede sidste år med at angribe løbet og komme i udbrud og prøve at finde benene, siger Søren Kragh på løbets første hviledag.
- Jeg har gjort det samme i år og har måske endda været lidt bedre kørende, end jeg var sidste år på samme tid. Så det går den rigtige vej, og jeg synes, formen er god.
Tirsdag ligner en oplagt sprinteretape, og onsdag skal rytterne over mytiske Mont Ventoux hele to gange. Men derefter tror Kragh på, at han atter kan indlede sin jagt på en sejr.
- På papiret ser etaperne sidst i anden uge ud til at kunne være nogle gode muligheder for mig, vurderer den 26-årige dansker.
- Det har været et hårdt Tour de France, og en del sprintere er også ude af løbet efter i går (søndag, red.), så jeg håber, der kommer en del muligheder nu for udbruddene, som kan få lov til at køre om etapesejren.
Så selv om det ikke er blevet til sejr på løbets ni første etaper, så har det på ingen måde været spildt arbejde for Søren Kragh.
- Jeg synes, jeg har fået det ud af de første ni dage, som jeg kunne få, mener han.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie