Hazard får hul på målbylden i uvant spansk topopgør
Eden Hazard løftede bolden ind til 2-0 for Real Madrid i hjemmekampen mod Granada og scorede dermed sit første mål i en betydende kamp for klubben. Foto: Pierre-Philippe Marcou/Ritzau Scanpix
Pierre-Philippe Marcou/Ritzau Scanpix
Real Madrid svinger voldsomt i niveau for tiden. Det gjorde holdet også mod Granada, men vandt med 4-2.
Inden sæsonen havde få nok regnet med, at Granadas besøg på Santiago Bernabeu i ottende spillerunde af Primera Division skulle være en kamp om førstepladsen. Men det var det.
Den sydspanske klub drillede da også skadesplagede Real Madrid, som med fynd og klem hev en 4-2-sejr hjem efter at have været foran 3-0 midtvejs i anden halvleg.
Det afgørende 4-2-mål faldt sent i overtiden.
Dermed topper hovedstadsklubben ligaen med 18 point efter otte runder. Granada har 14 point.
Zinedine Zidanes tropper fik en drømmestart på kampen, da Gareth Bale efter mindre end to minutters spil fandt Karim Benzema i fri position bag et Granada-forsvar, som slet ikke fik holdt linjen.
1-0 ved den formstærke franskmand, og hjemmeholdet kom frem til flere gode chancer før pausen.
Dani Carvajal brændte en megachance, og det forløsende 2-0-mål kom først i tillægstiden af første halvleg. Men forløsningen blev ikke mindre af, at det var stjerneindkøbet Eden Hazard, som endelig fik åbnet sin målkonto.
Federico Valverde sendte belgieren alene igennem, og med et elegant chip lagde han bolden i mål til 2-0.
Real Madrid måtte dog også se Toni Kroos gå ud med en skade i første halvleg. Han blev afløst af Luka Modric.
Kroos' skade er endnu en hovedpine for Zidane, men netop indskiftede Modric gjorde det efter en times spil med et projektil sømmet helt op i krydset fra 25 meters afstand til 3-0.
Det lignede en afgørelse.
Den lejede målmand Alphonse Aréola begik dog et tåbeligt straffespark midtvejs i halvlegen, som Darwin Machis sikkert omsatte til mål.
Det bragte troen tilbage hos de undertippede gæster. Og da Domingos Duarte 13 minutter før tid prikkede en forlængelse på et hjørnespark ind, lurede comebacket.
I en nervøs afslutning lykkedes det Real Madrid at afværge fiaskoen. Dybt inde i overtiden gjorde James Rodríguez det til 4-2 på en kontra.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie