Den femdobbelte OL-guldvinder blev nummer 12 i semifinalen ved et hjemligt kvalifikationsstævne i tiden 1.49,91 minutter, og han er således ikke blandt de otte finalister, som søndag skal slås om de to OL-pladser på distancen.
Thorpe er tidligere verdensrekordholder på 200-meter-fri, men den nuværende rekord indehaves af tyskeren Paul Biedermann.
- Jeg er frygtelig skuffet efter et rigtig godt heat her til morgen, siger Thorpe ifølge AFP.
- Jeg troede, at jeg kunne svømme meget hurtigere end det, og det var virkelig hårdt på de sidste 50 meter. Det viste min manglende løbserfaring over de sidste 18 måneder, siger Thorpe.
Australieren har trænet i 14 måneder, siden han annoncerede sit comeback, og hans aktiviteter i sporten har påkaldt sig stor opmærksomhed.
Thorpe var senest succesrig på OL-niveau i 2004, hvor han vandt to guldmedaljer, og siden har han flere gange forsøgt comeback, men uden at vise samme høje niveau som tidligere.
Australieren har stadig chancen for at kvalificere sig til OL i 100-meter-fri.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie