Jan Ø. om hjerteproblem: Det er noget pis

Titelforsvaret ved Denmark Open i Odense sluttede fredag på dramatisk vis for badmintonspilleren Jan Ø. Jørgensen

På grund af en virus på hjertet forlod danskeren turneringen, hvor han fredag aften ellers skulle have spillet kvartfinale.

- Det er noget pis, siger han til DR Sporten.

- Det er fuldstændig ligegyldigt, om jeg spiller. Jeg kan ikke gå på banen med en mistanke om, at jeg kan falde om derinde, lyder det fra 23-årige Jan Ø. Jørgensen.

Han indlægges nu natten over på Gentofte Hospital, hvor han skal undersøges yderligere.

- Jeg har ikke mærket noget til det, før sidste weekend. Men jeg kunne først få en tid i dag, og det valgte jeg at sige ja til, uanset om jeg var gået videre eller ej, fortæller den forsvarende mester.

Han skulle fredag aften have mødt den tredjeseedede kineser Chen Long, som uden kamp går videre til lørdagens semifinaler.

Torsdag spillede Jan Ø. Jørgensen sig heroisk videre til kvartfinalen ved at redde en matchbold i andet sæt mod en anden kineser, ottendeseedede Du Pengyu.

/ritzau/

Badmintonspilleren Jan Ø. Jørgensen er ærgerlig over at forlade Denmark Open på grund af et hjerteproblem.

Offentliggjort Sidst opdateret