Jan Pytlick kan fortsætte som landstræner til 2016
Jan Pytlick har indgået en aftale med Dansk Håndbold Forbund (DHF), der betyder, at han sandsynligvis fortsætter som landstræner frem til OL i 2016.
DHF har ifølge sportschef Ulrik Wilbek haft mulighed for at træde ud af den gældende kontrakt med Pytlick, men det har man ikke ønsket, efter at håndboldkvinderne for nylig slog Tyrkiet i VM-kvalifikationen.
- Der står i Jans kontrakt, at den kan opsiges på nogle bestemte tidspunkter. Eksempelvis hvis det var gået helt galt med de her to kvalifikationskampe mod Tyrkiet, så kunne man fra DHF's side være gået ud af kontrakten. Men det har vi ingen interesse i, siger Wilbek til tv2.dk.
- Jeg har derfor aftalt med Jan, at den kontrakt, han har nu, også er der frem til 2015. Og kvalificerer damelandsholdet sig til OL, så varer den også til og med OL i 2016, fortæller Wilbek.
Efter OL i 2016 vil DHF kigge sig om efter en ny landstræner.
- Så har Jan været cheftræner i 16 år - afbrudt af en lille pause - og så synes vi, at det er på tide med noget nyt.
- Og det er der heldigvis helt klar enighed om, siger Wilbek.
Jan Pytlick har været landstræner for håndboldkvinderne fra 1998 frem til 2005 og igen fra 2007 frem til i dag.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie